Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V 96 letech zemřel zakladatel krajně pravicové Národní fronty Jean-Marie Le Pen

Jean-Marie Le Pen
Jean-Marie Le Pen
Foto: Facebook Jean-Marie Le Pen

Jean-Marie Le Pen, zakladatel francouzské krajně pravicové strany Národní fronta (dnes Národní sdružení), zemřel ve věku 96 let. Bývalý výsadkář vedl stranu od jejího založení v roce 1972 až do roku 2011, kdy vedení převzala jeho dcera Marine Le Pen. Jeho rodina uvedla, že zemřel v úterý po poledni, obklopen svými blízkými, poté, co několik týdnů pobýval v pečovatelském zařízení.

Le Pen byl kontroverzní postavou, opakovaně čelil obviněním i soudním řízením za své výroky zlehčující holocaust, který označil za "pouhý detail" v dějinách druhé světové války, a za obhajobu vichistické vlády, která během války kolaborovala s nacistickým Německem. Za popírání zločinů proti lidskosti byl několikrát odsouzen a pokutován. V roce 2014 například prohlásil, že ebola by mohla být „řešením“ populační exploze, a o dva roky později byl odsouzen za „podněcování nenávisti a etnické diskriminace“ kvůli výrokům o Romech.

Jeho politická kariéra byla plná kontroverzí, ale i úspěchů. V roce 2002 šokoval Francii, když se v prezidentských volbách dostal do druhého kola, kde se utkal s Jacquesem Chiracem. Chirac zvítězil s více než 82 % hlasů, což odráželo širokou koalici voličů proti Le Penovi.

Le Pen se narodil jako jediný syn bretaňského rybáře a švadleny. Jeho otec zemřel při explozi miny, když bylo Le Penovi 14 let. Později vstoupil do výsadkářského pluku Francouzské cizinecké legie a bojoval v Indočíně a v alžírské válce za nezávislost. Byl obviněn z mučení zadržených, což později částečně přiznal, když uvedl, že „mučení bylo nutné“.

V roce 1956 byl poprvé zvolen poslancem a o 16 let později spoluzaložil Národní frontu. Stranu vedl s pevnou rukou až do roku 2011, kdy předal vedení Marine Le Pen. Jeho vztahy s dcerou se postupně zhoršily, zejména poté, co se pokusila stranu distancovat od jeho extrémních názorů a rétoriky. V roce 2015 byl po několika sporech ze strany vyloučen.

Le Pen měl tři dcery se svou první manželkou Pierrette. Nejmladší z nich, Marine, se stala nejznámější tváří strany. V posledních letech života si však vytvořil blízký vztah se svou vnučkou Marion Maréchal, která se rovněž angažuje v politice.

Navzdory mnoha skandálům a kontroverzím zanechal Jean-Marie Le Pen hlubokou stopu v moderní francouzské politice. Jeho smrt uzavírá kapitolu jednoho z nejpolarizujících politických vůdců 20. a 21. století.
 
 

Témata:  Jean-Marie Le Pen Francie

Související

Aktuálně se děje

25. července 2025 17:00

25. července 2025 11:43

Rvačka revizorů v MHD: Cestující s dítětem je napadli při kontrole jízdenek

Sociálními sítěmi se od středečního odpoledne šíří videozáznam dramatického incidentu mezi revizory Dopravního podniku Ostrava (DPO) a partnerským párem cestujícím s malými dětmi. Při kontrole jízdenek došlo ke slovní roztržce, která rychle přerostla v fyzický konflikt. Událost nyní šetří policie.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

OSN (Organizace spojených národů)

Komentář

Ukrajina, Gaza a nově i Kambodža. Mezinárodní společenství selhává, kde může

Napětí na thajsko-kambodžské hranici přerostlo ve vojenský střet, a s ním padl další dílek v mozaice selhání mezinárodních institucí. ASEAN znovu prokázal, že není schopen reagovat ani na krize přímo ve svém jádru. OSN mezitím selhává globálně. Nedokáže přimět Rusko k odpovědnosti za agresi na Ukrajině, ani zastavit humanitární katastrofu v Gaze. Místo diplomatických řešení přichází jen rostoucí chaos. Události v jihovýchodní Asii nejsou výjimkou, nýbrž jen dalším důkazem, že současný mezinárodní řád bez radikální reformy ztratí smysl i důvěru.