Londýn - Kryonika neboli posmrtné zmrazení těla k budoucímu oživení zní jako pasáž ze science fiction, ve skutečnost jde ale o velmi populární metodu, jak se pokusit zajistit si delší život. Přelomový verdikt v tomto ohledu učinil britský soud, který vyhověl 14leté dívce trpící rakovinou a dovolil jí nechat se zmrazit.
Tisíce nemocných lidí po celém světě věří, že jednou medicína postoupí do takové fáze, kdy je dokáže vyléčit. Rozhodli se proto podepsat dohodu o kryoprezervaci a čekají na zmrazení, ke kterému dojde ve chvíi, kdy jejich srdce přestane tlouci.
Kryonika, tedy zachování mrtvých lidských bytostí za nízkých teplot v naději, že v budoucnu budou obnoveny jejich životní funkce, je v zahraničí nesmírně populární. Kromě dvou společností, které již léta působí ve Spojených státech, Alcor a Cryonics Institute, se zrodila podobná firma v Rusku, Kryorus. V Evropě patří k největším stoupencům kryoniky Velká Británie a Německo.
Právě Británie nyní otevřela další dveře na cestě za "nesmrtelností" lidstva. Tamní soud totiž řešil případ čtrnáctileté dívky, která si přála být po smrti zmrazena. Ačkoliv ji v tom matka podporovala, otec s tím nesouhlasil. Dívka napsala podle serveru The Guardian emotivní dopis soudci a on sám ji přišel navštívit do nemocnice. Nakonec usoudil, že jde o spor mezi rodiči a rozhodl o zmrazení těla.
To podle serveru stálo 1,2 milionu korun a bylo provedeno ve Spojených státech. Dívka totiž v říjnu zemřela, výsledného verdiktu se ale dočkala. Nyní je podobně jako mnozí další závislá pouze na rychlosti lékařských objevů a povede-li se rakovinu vyléčit, může být teoreticky znovu probuzena a zbavena nemoci. Sama dívka ale podle serveru počítá s tím, že se tak může stát až za stovky let, tedy ve chvíli, kdy její rodina bude po smrti.
Celý proces probíhá tak, že lidské tělo je po smrti chlazeno ledem a napuštěno kryoprotektivním roztokem. Do těla jsou vpraveny různé chemikálie, jejichž cílem je zpomalit metabolismus, aby se neporušily buňky, a kryoprotektivní roztok nebo heparin chrání před poškozením tkání a buněk.Tělo je následně umístěno do tewaru, vertikální cisterny, kde je zavěšeno hlavou dolů. Zde může přečkat desítky až stovky let a být "probuzeno" poté, co vědci zjistí, jak nemoc, na kterou pacient zemřel, vyléčit.
Témata: Velká Británie, děti
Související
28. listopadu 2024 12:28
28. listopadu 2024 9:40
27. listopadu 2024 17:55
26. listopadu 2024 15:15
25. listopadu 2024 20:02