Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Jak na kvalitní spánek? Vědci přišli s jednoduchým nápadem

Vědci
Vědci
Foto: Pixabay

New York - Pokud se člověk chce v noci dobře vyspat, pak by si měl přestat neustále hrát s mobilních telefonem, varují vědci.

Nová americká studie totiž zjistila, že delší čas strávený pohledem na displej mobilu, zvláště pak v době, kdy je čas jít spát, je spojen s narušením spánkových vzorců. To mimo jiné znamená, že trvá déle, než se dotyčnému podaří usnout.

"Čím více času strávíte zíráním na displej, tím horší je kvalita spánku," upozornil Gregory Marcus, který se spolupodílel na výzkumu, jenž provedla Kalifornská univerzita v San Francisku. Tato studie je dalším kamínkem do mozaiky důkazů, které naznačují, že elektronická zařízení mohou stát v cestě našemu usínání.

"Myslím, že teď už existuje dost údajů, které dokazují, že používat tato elektronická zařízení v noci je problém," řekl britský odborník na spánkovou vědu Simon Archer, který se na výzkumu nepodílel.

"Spousta těchto zařízení vyzařuje dost modrého světla, které je obzvláště problematické, protože potlačuje hormon melatonin," citoval Archera britský list The Guardian. "Hladina melatoninu začíná stoupat několik hodin před příchodem spánku a je vlastně signálem vašemu tělu, aby se připravilo na spánek," dodal.

Modré světlo má na mozek takový účinek, který odpovídá varovnému signálu. Svou roli tudíž může sehrávat i přílišné zahlcení mozku obsahem sociálních sítí, internetových stránek či e-mailů.

Témata:  vědci spánek mobily obecně

Související

Aktuálně se děje

11:50

Leoš Mareš terčem Jana Krause. Schytal to za vizáž i pěvecké výkony

Do výročního dílu Show Jana Krause k dvaceti letům pořadu na televizní obrazovce přijal pozvání i Leoš Mareš. A je otázkou, zdali toho zpětně nelituje. Kraus, který nikdy neměl problém říkat věci narovinu, se do něj opřel hned několikrát. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.