Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V Jemenu se rozhořely nové boje. Saúdská Arábie bombardovala povstalce

Vlajka Jemenu
Vlajka Jemenu
Foto: Pixabay

Saná - Příměří v Jemenu je u konce a intenzita střetů roste. Během nočních bojů přišlo o život 15 šíitských povstalců, devět vládních vojáků a čtyři civilisté.

Mrtví vojáci i šíitští povstalci jsou hlášeni z Táizzu, který povstalci obléhají. Čtyři civilisty zabila palba šíitů na čtvrtě, které ovládají spojenci jemenské vlády.

Podle svědků citovaných agenturou AFP zahájily ráno vládní jednotky útok na pozice šíitů na západním okraji města Táizz, kde je základna protivzdušné obrany.

Příměří mělo platit do dnešních 10:00 SEČ a kdyby bylo dodrženo, chtěla ho koalice prodloužit. Zprávy z ohnisek bojů ale o žádném klidu nehovoří. Arabská letadla dnes brzy ráno bombardovala povstalecké pozice severně od Saná a rovněž v severojemenské provincii Saada. Letadla koalice přelétávala nad Saná, v provincii Maríb provládní jednotky odrazily útok povstalců.

Jemenský konflikt trvá od roku 2014 a vyžádal si už na 10.000 mrtvých.

Témata:  Jemen Saudi Arabia Army

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 13:49

Mezinárodní trestní soud vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.