Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Turecko se obrátí proti EU? Zvažuje připojení k Rusku a Číně

Recep Tayyip Erdoğan
Recep Tayyip Erdoğan
Foto: bbm.gov.tr

Ankara/ Peking - Čína je ochotna zvážit jakoukoliv žádost od člena NATO Turecka o připojení k Ruskem a Čínou vedenému bezpečnostnímu bloku, uvedlo čínské ministerstvo zahraničí v pondělí poté, co turecký prezident Tayyip Erdogan řekl, že by se jeho země mohla připojit. Uvedla to agentura Reuters.

Čína, Rusko a čtyři středoasijské země - Kazachstán, Kyrgyzstán, Tádžikistán a Uzbekistán – ustanovily Šanghajskou organizace pro spolupráci (Shanghai Cooperation Organisation (SCO) v roce 2001 jako regionální bezpečnostní blok, jehož cílem je bojovat proti hrozbám, které představují radikální islám a obchod s drogami ze sousedního Afghánistánu.

Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Geng Shuang řekl, že Turecko je již dialogickým partnerem bloku a již po dlouhý čas s ním úzce spolupracovalo, což Čína oceňuje.

Čína přikládá velký význam přání Turecka posílit tuto spolupráci, řekl na denní tiskové konferenci.

"Jsme ochotni, společně s ostatními členy Šanghajské organizace pro spolupráci a v souladu s pravidly svých právních dokumentů, to vážně prozkoumat na základě konsensuálních projednání," dodal Geng bez dalších podrobností.

Erdogan v neděli sdělil, že Turecko nemusí vstoupit do Evropské unie "za každou cenu" a mohlo by se místo toho stát součástí Šanghajské organizace pro spolupráci.

Turecké členství v bloku by pravděpodobně znepokojilo západní spojence a další členy NATO.

Dvoudobě kritizující tureckou reputaci ohledně demokratických svobod, evropští lídři byli znepokojeni Erdoganovým zásahem proti odpůrcům od neúspěšného pokusu o převrat v červenci. Vyhlídky Turecka na vstup do EU se zdají být více vzdálený než kdy jindy po 11 letech jednání.

Evropská unie šlape po tenkém ledě, protože potřebuje pomoc Turecka při omezování obrovského přílivu migrantů, zejména ze Sýrie, zatímco Ankara se stále více cítí rozhořčena tím, co vidí jako západní povýšenost.

Kazachstán, Kyrgyzstán a Uzbekistán mluví turkickými jazyky, a Ankara se přihlásila v roce 2013 jako "dialogický partnera," řka, že sdílí "stejný osud" jako členové bloku.

Mongolsko, Indie, Írán, Pákistán a Afghánistán jsou pozorovatelé, zatímco Bělorusko, stejně jako Turecko, je dialogickým partnerem.

Témata:  Turecko Čína Recep Tayyip Erdogan Rusko

Související

Aktuálně se děje

9:37

CNN: Nejnebezpečnější zvíře pro člověka? Žije kousek od vás, ročně zraní a zabije tisíce lidí

Příběh Bonnie Sashin, bývalé profesionálky v oblasti public relations, začíná jako mnoho jiných rodinných oslav Dne díkůvzdání. Ona a její manžel strávili den v domě nevlastního syna ve Fairfieldu, malebném městečku na pobřeží Long Island Sound v Connecticutu. Po srdečném setkání u svátečního stolu se rozhodli přenocovat v nedalekém hotelu, aby se vyhnuli dlouhé, temné a nebezpečné cestě zpět domů do Brookline v Massachusetts.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy