Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zdržte se referend o vystoupení z EU. Mohlo by to špatně dopadnout, apeluje Juncker na Evropu

Summit G7 v Německu, Jean-Claude Juncker a Donald Tusk
Summit G7 v Německu, Jean-Claude Juncker a Donald Tusk
Foto: g7germany.de

Brusel – Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker žádá vedoucí představitele zemí Evropské unie, aby se zdrželi referend o vystoupení z bloku. Obává se, že by se takové hlasování mohlo vymstít a že se voliči rozhodnou pro odchod.

Juncker podle serveru Express připustil, že ví, že Evropané cítí „nedostatek lásky" k Bruselu. Přesto se domnívá, že není třeba „pochybovat o nutnosti existence EU". Jeho prosba týkající se referend přichází ve chvíli, kdy jeden z prezidentských kandidátů v Rakousku, Norbert Hofer, hrozí uspořádáním lidového hlasování.

„Nemůžeme lidem z Evropy upírat ani úplně vzít právo vyjadřovat své názory," uznává Juncker. „Co se týče referenda o členství v EU, myslím, že není moudré uspořádat tento druh rozpravy. A to nejen proto, že bych měl obavy o konečný výsledek, ale proto, že to vyvolá další polemiku, která už je i tak přítomna v srdci EU," varuje Juncker.

„Kromě toho si nemyslím, že by se příští prezident Rakouska, ať to bude kdokoliv, pustil do tohoto husarského kousku. Naučil jsem se poznat rozdíl mezi sliby a konkrétní politikou," cituje server Express z vyjádření Junckera.

Podpora EU je na historickém minimu – v Rakousku, Itálii, Nizozemí a Francii se objevují hlasy, které by mohly vést k jejich vlastním exitům po vzoru brexitu – a to už v příštích 12 měsících, varuje server Express.

Šéf EU zároveň odmítl akceptovat možnost, že by šéfka Národní fronty Marine Le Pennová mohla vyhrát prezidentské volby ve Francii a odvést svou zemi mimo EU. „To je hypotéza, nemyslím si, že to projde. Je to otázka, na kterou bychom se neměli ani ptát," uvedl.

Témata:  Jean-Claude Juncker EU

Související

Aktuálně se děje

7. června 2025 9:59

Miliardář Pelc měl tragickou nehodu, v nemocnici bojuje o život

U Nového Strašecí na Rakovnicku došlo k tragické dopravní nehodě, při níž zemřel jeden člověk a další byl s těžkými zraněními transportován do nemocnice. Podle dostupných informací se jednalo o vůz Lexus RX řízený mužem narozeným v roce 1951. Vzhledem ke kombinaci věku a typu vozidla se stále více spekuluje, že šlo o Zdeňka Pelce, jednoho z nejbohatších Čechů.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy