Brasília - Poslanci dolní komory brazilského parlamentu se vyslovili pro ústavní žalobu na prezidentku Dilmu Rousseffovou. Konečné slovo ale bude mít až senát, rozhodne 11. května.
Pro její sesazení se vyslovila potřebná dvoutřetinová většina dolní komory, tedy 342 z 513 poslanců. Hlasování se odehrávalo ve velmi zjitřené atmosféře. Zákonodárci se častovali urážkami. Opoziční poslanci se shlukli kolem mikrofonu a oslavovali každý jednotlivý hlas proti nepopulární prezidentce. Někteří zákonodárci doprovodili svoje hlasování vystřelovacími konfetami.
Jestliže Senát v samostatném hlasování impeachment podpoří, což je podle agentury Reuters pravděpodobné, mohla by se Rousseffová stát první sesazenou brazilskou hlavou státu po téměř čtvrtstoletí. Prezidentský úřad by v takovém případě převzal viceprezident Michel Temer (75), který je ovšem zapleten do rozsáhlého korupčního skandálu kolem státní ropné firmy Petrobras a sám může čelit pokusům o odvolání.
Právě na hlasování v Senátu se chce Strana pracujících nyní zaměřit. "Boj bude nyní pokračovat v ulicích a v Senátu," uvedl šéf poslaneckého klubu Strany pracujících José Guimarăes. "Povedeme dialog se Senátem, aby napravil krok pučistů řízených lidmi bez mravní autority," uvedl také podle agentury AFP. Vláda je podle šéfa štábu brazilské prezidentky Jaquese Wagnera přesvědčena, že Senát záležitost zamítne.
Ústavní žalobu na Rousseffovou podporuje podle průzkumů více než 60 procent Brazilců.
Ke vznesení oficiální žaloby na prezidentku bude třeba souhlas prosté většiny senátorů. V takovém případě by Rousseffová během čekání na konečný verdikt byla přechodně zbavena funkce, a to až na dobu 180 dní, napsala AFP.
První žena v čele Brazílie je přezdívaná "železná lady" - pro energičnost (kupříkladu neváhala veřejně plísnit ministry) i enormní pracovní nasazení. Slabším článkem vlády Rousseffové se ukázala být ekonomika. Zatímco v roce 2010 činil růst HDP 7,5 procenta, o tři roky později byl sotva dvouprocentní a loni země zažila nejprudší hospodářský propad za poslední čtvrtstoletí. HDP se snížil o 3,8 procenta. Brazílie tak má nakročeno k nejdelší a nejhlubší hospodářské recesi, jaká kdy byla v této zemi zaznamenána.
Kauza Petrobas
Dosud bylo obžalováno na 180 lidí a zhruba 80 jich už bylo odsouzeno. Jako podezřelých je vyšetřováno i 20 poslanců a zhruba deset senátorů z různých stran, včetně vládní Strany pracujících, z níž pochází exprezident Lula da Silva i Rousseffová.
Kauza je známá jako Operace Automyčka, neboť začala původně jako vyšetřování skupin podnikatelů, kteří prali špinavé peníze a okrádali stát na daních. Rousseffová, v letech 2003-2010 členka správní rady Petrobrasu, tvrdí, že o ničem nezákonném nevěděla. V souvislosti s kauzou navrhla prokuratura obžalovat z praní špinavých peněz a podvodu i exprezidenta Lulu da Silva, kterého krátce nato Rousseffová jmenovala šéfem vlády. Soudce brazilského nejvyššího soudu jmenování Luly da Silva premiérem odložil.
Témata: Brazílie, Dilma Rousseffová
Související
10. srpna 2024 9:44
10. září 2023 19:02
17. dubna 2023 22:23
8. ledna 2023 22:02
25. prosince 2022 15:30
1. listopadu 2022 21:27