Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Kdo těží z migrace? Libyjská města vydělávají obrovské částky

Uprchlíci, ilustrační foto
Uprchlíci, ilustrační foto
Foto: UNHCR

Berlín – Libyjská města ležící na pobřeží vydělávají na migrační krizi obrovské částky. Každý rok prý z pašování uprchlíků do Evropy mají příjmy ve výši 346 milionů dolarů (asi 8,8 miliardy Kč).

Tvrdí to velitel unijní námořní operace ve Středozemním moři Enrico Credendino v důvěrné zprávě, kterou získala agentura AP. Jak k tomuto číslu admirál dospěl, se ale v dokumentu určeném členským státům EU neupřesňuje.

Dokument shrnuje činnost unijní námořní operace Sophia, jejímž cílem je především likvidace sítě pašeráků migrantů z Afriky. Credendino v ní uvádí, že pašování lidí je „hlavním zdrojem příjmů obyvatel libyjských pobřežních měst". Dodává, že různé islamistické skupiny „finančně vytěžují" trasy pašeráků přes Sahel, tedy země na jižním okraji Sahary, do Libye.

Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvádí, že od začátku letošního roku do Itálie přes Středozemní moře z Libye dorazilo 165.000 běženců, což je už asi o 11.000 více než za celý loňský rok. Letos ve Středozemním moři utonulo podle Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) už 4636 lidí.

Zájem migrantů o cestu z Libye vzrostl poté, co se začátkem roku uzavřela takzvaná balkánská trasa.

Témata:  Libye uprchlíci

Související

Aktuálně se děje

18. října 2025 21:01

18. října 2025 10:08

17. října 2025 17:43

Česko může přijít o desítky miliard korun. Očkování proti chřipce přitom stojí jen stovky

Každý podzim se v Česku zvyšuje počet lidí s respiračními onemocněními. Chřipka přitom každoročně vyřadí z práce více než sto tisíc lidí. Jen v roce 2024 bylo podle údajů České správy sociálního zabezpečení vystaveno přes 105 tisíc pracovních neschopenek kvůli chřipce, v průměru na téměř čtrnáct dní.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy