Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Žirafy na seznamu ohrožených druhů. Hrozí jim vyhynutí, varují biologové

Zoo v Lešné u Zlína, žirafí rodinka svačí
Zoo v Lešné u Zlína, žirafí rodinka svačí
Foto: MiZ, EuroZprávy.cz

Washington - Většina lidí se domnívá, že žirafy nic neohrožuje, protože jsou zvyklí je vidět v zoo, opak je ale pravdou. Populace žiraf v posledních třiceti letech klesla o 40 procent, vědci proto tato zvířata umístili na oficiální seznam ohrožených druhů.

V roce 1985 bylo na světě asi 151.000 až 163.000 žiraf, v loňském roce jich však podle Mezinárodního svazu na ochranu přírody (IUCN) bylo už jen 97.562. Ocitly se tak v kategorii "zranitelných" druhů.

IUCN ve středu zvýšila stupeň ohrožení u 35 druhů a snížila ho u sedmi druhů, které se nacházely v nejohroženější kategorii. Žirafa je jediným savcem, jehož stupeň byl letos změněn.

Za poklesem počtu žiraf stojí úbytek jejich přírodního prostředí, nemoci a útoky lovců. Z přírodního prostředí žirafy vytlačují lidé, což se děje především ve střední a východní Africe, kde populace žiraf výrazně klesá.

"Všichni si myslí, že žirafy jsou všude, ale nejsou," řekl zástupce IUCN Julian Fennessy. Upozornil na to, že ačkoli má mnoho lidí obavy z vyhynutí slonů, na světě jich je oproti žirafám čtyřnásobek. Podle něj žirafám hrozí, že vyhynou bez povšimnutí.

Témata:  žirafy zvířata

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.