Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Uprchlíci v Německu strádají? Stížnosti na nelidské jednání se množí

Berlín, ilustrační foto
Berlín, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Berlín - Loni přišlo do Německa na 900 000 uprchlíků a jejich proud značně oslabil pozici kancléřky Angely Merkelové. Politička se snaží zachránit svou pozici tím, že nyní značně omezila příchody vystěhovalců.

Němci se nyní pokoušejí vytvořit určité překážky k dalšímu přílivu migrantů, především se pokoušejí o odloučení od rodin. Merkelová v tomto směru potřebuje najít takové řešení, které by jí pomohlo ve volebním roce. Jenže stále větší počet samotných mužů, kteří přicházejí do Německa, burcuje kritiky takového řešení k označení, že se jedná o "nehumánní" jednání.

Od začátku roku přijelo 32 551 uprchlíků, z toho je nejvíce Syřanů (28 444). Zástupci migrantů vypracovali právní stížnost, aby byli uznáni jako uprchlíci v souladu se Ženevskými konvencemi 1951. A právě ony zajišťují i právo na sloučení rodiny. Spolkový úřad pro migranty a uprchlíky (BAMF) v Německu nyní poskytuje pouze "druhotnou ochranu" zejména pro Syřany, kteří prchají ze země už pět let zmítané válkou. Tento status povoluje pouze dočasné povolení k pobytu na dobu jednoho roku s tím, že žádost za rodinné příslušníky, kteří by mohli svobodně do Německa přijet, je možné podat do března 2018. Samotný schvalovací proces může trvat další dva roky. 

Nelidské strádání

Walid, pocházející z Damašku, se pomalu vzdává naděje, že ještě uvidí svou ženu a šest dětí. Opustil je při cestě do Berlína v Turecku. "Byl bych ochoten se do Turecka ke svým dětem vrátit, ale nemohu, protože mám syrský pas a do Turecka potřebuji vízum. Musíme prý počítat s tím, že se neuvidíme čtyři až pět let. To je nelidské strádání pro všechny lidi, kteří jsou postiženi následky války," uvedl jedenačtyřicetiletý kuchař s tím, že nechce zveřejnit své celé jméno. 

"Nabídka pouze doplňující ochrany pro většinu žadatelů je evidentně motivována politickými záměry. Podle mého názoru jde o to, aby se Německo pro uprchlíky stalo méně atraktivní destinací," komentoval situaci hamburský právník Tobias Behnke. Dodává, že v červnu byla poskytnuta "druhotná ochrana" pro 46 % syrských žadatelů o azyl, zatímco před dvěma lety to bylo pouze 14 %. Německá skupina pro práva uprchlíků Pro Asyl se domnívá, že tíha vyjednávání statut uprchlíka byla přesunuta na samotné žadatele.

Soudní bitvy

Když v roce 2015 dosáhla migrační vlna vrcholu, drtivá většina syrských žadatelů (hovoří se o 96 %) získala automaticky plný statut uprchlíka, aniž by musela podstoupit rozhovor s BAMF. To se s letoškem změnilo, nyní úřady trvají na tom, že žadatel musi prokázat, jak byl v Sýrii perzekuován, aby získal patřičný status. Levicová opozice sice protestovala, ale Merkelové koaliční vláda trvá na tom, že BAMF si v tomto směru sama volí svou politiku.

Pro třetinu z nějakých 100 000 Syřanů to znamenalo pouze "druhotnou ochranu". Ti se proto od ledna obracejí na soud, což znamená vyčlenění dalšího personálu na projednávání jejich případů. A následné soudní spory většinou vyznívají ve prospěch utečenců. 

Podle údajů BAMF bylo asi ve třech čtvrtinách z 3 490 případů rozhodnuto ve prospěch žalujících Syřanů - soudci přijali jejich argument, že v případě setrvání ve vlasti riskují pronásledování ze strany režimu Bašára al-Asada. Nejvyšší soud ale minulý měsíc vydal rozhodnutí, ve kterém potvrdil postup BAMF ohledně rozdělení rodin uprchlíků. 

"Čím výše podáte odvolání, tím větší politický podtón bude soudní systém mít," podotýká zástupce Pro Asyl Bernd Mesovic.

Témata:  Angela Merkelová Německo uprchlíci

Související

Aktuálně se děje

13. února 2026 18:55

Česko slaví druhé zlato z italské olympiády. Jílek ho přidal ke stříbru

Bylo jasné před touto olympiádou v Miláně a Cortině d'Ampezzo, že teprve devatenáctiletý český rychlobruslařský talent Metoděj Jílek bude patřit mezi největší medailové naděje české olympijské výpravy. A tyto předpovědi se vyplňují do puntíku. Po stříbru na pěti kilometrech získává na svých prvních olympijských hrách i zlato po dalším fenomenálním výkonu na desetikilometrové trati.

Zdroj: David Holub

Další zprávy

Volodymyr Zelenskyj na MSC

Významný moment pro Česko: Zelenskyj na MSC poděkoval Pavlovi

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vystoupil na bezpečnostní konferenci v Mnichově s projevem, ve kterém se zaměřil na paralely mezi současnou ruskou agresí a historickými událostmi 20. století. Varoval, že ruský prezident Vladimir Putin se pokouší o scénář velmi podobný tomu z roku 1938. Podle Zelenského doufá Kreml v to, že si podmaní část Ukrajiny stejně, jako tehdy nacistický diktátor Adolf Hitler získal část Československa díky Mnichovské dohodě.