Lesbos - Stovky migrantů přicházejících na řecký ostrov Lesbos tvrdí, že přišly ze „zrušeného" uprchlického tábora v severozápadním Turecku. Řecké přístavní orgány také uvádí, že turecké pobřežní stráže, které mají sledovat hranice Egejského moře, „zmizely". Je tak možné, že se naplňují výhrůžky prezidenta Recepa Tayypa Ergogana, který opakovaně zmínil, že v případě přerušení přístupových rozhovorů vypustí z Turecka do Evropy běžence.
V pátek se přes 200 přistěhovalců, většinou z Afriky, přeplulo Egejské moře a dostalo se až na řecký ostrov Lesbos. Kromě toho hraniční agentura Frontex posbírala 66 migrantů u pobřeží Chiosu. V sobotu ráno se na oba ostrovy dostalo dalších 330 uprchlíků.
Server Breitbart s odvoláním na novináře pracující na Lesbosu hlásí, že většina příchozích migrantů řekla orgánům, že byli původně umístěni v uzavřených a kontrolovaných táborech v severo-západním Turecku a že tyto tábory byly v posledních dnech zrušeny.
Řecké přístavní orgány také uvádí, že turecká pobřežní stráž, která obvykle působí u mořských hranic v severní části Egejského moře, najednou zmizela. Řecké ministerstvo pro migraci potvrdilo zvýšený počet migrantů přicházejících na ostrovy s tím, že tento výkyv pečlivě sleduje.
Nově příchozí přistěhovalci také tvrdí, že tisíce Afričanů, kteří přišli na pobřeží Turecka, hledají způsob, jak přejít na řecké ostrovy. Tyto zprávy přicházejí méně než čtrnáct dní poté, co řecké tajné služby odhalily údajný plán turecké vlády, která prý hodlá denně umožnit 3000 migrantům opustit břehy Turecka.
V rámci dohody mezi EU a Ankarou turecký prezident přislíbil. že zastaví příliv přistěhovalců ze Středního východu a Afriky výměnou za finanční podporu, bezvízové cestování do schengenského prostoru a zrychlení přístupových jednání. Dohoda je ale na pokraji zhroucení po obvinění ze strany Erdogana, který opakovaně tvrdil, že EU nedrží své závazky.
Evropští představitelé Erdoganova tvrzení popírají, mnoho z nich však zároveň vyjádřilo své znepokojení nad vstupem blízkovýchodního státu do bloku kvůli problémům země v oblasti lidských práv a také kvůli nedávnému zásahu proti médiím a masovému zatýkání po neúspěšném červencovém puči.
Celkový počet migrantů na ostrovech Lesbos a Chios se tak vyšplhal na 11,112, v celém Řecku je pak údajně 62,380 přistěhovalců.
Podle zprávy Mezinárodní organizace pro migraci (IOM), která byla zveřejněna v úterý, do Řecka a Itálie od počátku roku 2016 přišlo více než 351.000 migrantů, v roce 2015 to bylo 883,393. Pokud by však Turecko přestalo bránit své hranice, mohla by se tato čísla rychle dostat na ta loňská.
Evropská unie ve čtvrtek oznámila, že by členské země mohly začít vracet migranty do Řecka v březnu 2017 ve snaze obnovit dublinská pravidla, podle kterých musí být žádosti migrantů o azyl zpracovávány v první zemi EU. V dopise ministrům vnitra EU a Evropské komise v pátek řecký ministr pro migraci Yiannis Mouzalas prosil členské státy, aby pomohly jeho zemi při snižování počtu obyvatel přeplněných migračních táborů na ostrovech v Egejském moři.
Související
22. srpna 2024 10:08
16. srpna 2024 14:03
14. srpna 2024 13:07
14. května 2024 16:37
13. května 2024 16:44
15. dubna 2024 15:01