Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Austrálie volila slovo roku. Stal se jím výraz "klobása demokracie"

Australská vlajka
Australská vlajka
Foto: Pixabay

Sydney - Slovo roku si po Británii, Německu a Rakousku zvolila také Austrálie. Je jím výraz "klobása demokracie" (democracy sausage), který získal popularitu během letošních voleb, když si voliči kupovali u volebních místností občerstvení v podobě grilovaných klobás.

Národní jazykové centrum své rozhodnutí zdůvodnilo tím, že výraz se silně rozšířil hlavně na sociálních sítích. Předčasné parlamentní volby se v Austrálii letos konaly 2. července.

Slovní spojení "klobása demokracie" se podle agentury AP poprvé objevilo v roce 2012, když se u volebních místností prodávaly grilované hovězí klobásy. Termín se ale zpopularizoval až během těch letošních voleb. Premiér Malcolm Turnbull se v den voleb sám chopil grilovacích kleští u stánku před volební místností v Sydney a klobásy voličům podával. Když klobásu ochutnal lídr opozice Bill Shorten, řekl, že "takto skvěle chutná demokracie".

"Democracy sausage" je podle slovníku vydávaného australským jazykovým centrem "grilovaná klobása na plátku chleba, která se prodává u volebních místností v den voleb".

Dalším kandidátem na slovo roku byl například výraz "shoey" (od anglického slova shoe, neboli bota), který označuje konzumaci alkoholu z boty.

Témata:  Austrálie jazyky zajímavosti

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.