Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Americká armáda vrátila část území na Okinawě Japonsku, je tu ale jiný problém

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: www.army.mil

Tokio - Americká armáda vrátila japonské vládě část území, které měla doposud pod kontrolou na ostrově Okinawa. Čtyřicet kilometrů čtverečních půdy ovšem bylo Japonsku předáno výměnou za umožnění výstavby přistávacích ploch pro americké letouny Osprey. Nespokojenost místních tak patrně nepoleví.

Okinawský guvernér Takeši Onaga požadoval bezpodmínečné vrácení půdy, která byla součástí výcvikového tábora amerických vojáků v džungli na severu ostrova. Dnešního slavnostního obřadu se nezúčastnil a připojil se naopak k protestu.

Letouny Osprey, které umějí odstartovat vertikálně, stejně jako vrtulník, jsou nasazeny na okinawské základně amerického vojenského námořnictva Futenma. Jeden z konvertoplánů Osprey minulý týden u břehů Okinawy havaroval, což znovu rozdmýchalo protesty místních lidí.

Pro letouny Osprey vybudovala japonská vláda na ostrově několik nových heliportů. "Cítíme se zrazeni. Z našeho pohledu americká armáda vrací něco, co nechce, a současně jsou vybudovány nové přistávací plochy pro letouny Osprey," řekl televizi CNN aktivista Takaši Kišimoto.

"Problém je, že tyto heliporty jsou vybudovány příliš blízko obytných domů. Mají na nich přistávat letouny Osprey, které jsou nebezpečné pro místní obyvatele i pro životní prostředí," řekl politolog Maki Kimura.

Okinawa byla na konci druhé světové války v roce 1945 dobyta americkými vojsky a Japonsku byl ostrov předán až v roce 1972. Nynější návrat půdy je od roku 1972 největší.

Na Okinawě je rozmístěno zhruba 30.000 amerických vojáků. Napětí vzrostlo letos v květnu, kdy byl na ostrově zatčen Američan pracující pro jednu ze základen v souvislosti s vraždou a znásilněním japonské ženy.

Témata:  Okinawa U.S. ARMY Japonsko

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 20:07

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vladimir Putin, ruský prezident

Putin je jako auto na dálnici bez brzd. Nic ho nezastaví, píše server

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.