Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Výměna Savčenkové za ruské vojáky proběhne do konce května

Savčenková, Naděžda (ukrajinská pilotka)
Savčenková, Naděžda (ukrajinská pilotka)
Foto: Reprofoto YouTube

Moskva - Výměna ukrajinské důstojnice Nadiji Savčenkové za dva ruské vojáky zajaté na Ukrajině a odsouzené ke 14 letům odnětí svobody proběhne do konce května. Napsal to dnes ruský zpravodajský server RBK.

Savčenkovou poslal za mříže soud v ruském Doněcku 22. března. Uznal ji vinnou z údajné účasti na smrti dvou ruských novinářů při minometném ostřelování na východě Ukrajiny. Letkyně, která je také poslankyní ukrajinského parlamentu, jakoukoli vinu popírá a trvá na tom, že byla do ruského vězení unesena.

Vyměněna by teď měla být za ruské důstojníky Alexandra Alexandrova a Jevgenije Jerofejeva, kteří byli na Ukrajině odsouzeni 18. dubna za údajné napomáhání terorismu.

Předání odsouzenců k výkonu trestu do jejich vlasti se má uskutečnit synchronizovaně, uvedl zdroj RBK. Stane se tak ale až poté, co nabude platnosti rozsudek na Alexandrovem a Jerofejevem. Verdikt nad Savčenkovou je už platný od 5. dubna, protože Ukrajinka se proti němu nedovolala. Rozsudek vynesený nad ruskými vojáky vstoupí v platnost až po polovině května, pokud proti němu odsouzení nepodají odvolání.

Témata:  Naděžda Savčenková Rusko Ukrajina

Související

Aktuálně se děje

8. srpna 2025 9:44

Utajený nevlastní syn Krampola promluvil o radách otce. Tohle by nikdo nečekal

Celkem čtyřikrát ženatý byl Jiří Krampol, s nímž se dnes lidé rozloučí ve strašnickém krematoriu v Praze. V případě posledního manželství vyženil nevlastního syna Petra, který prozradil, že od slavného herce dostal jednu nečekanou radu do života.

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Vladimir Putin

Komentář

Příměří za ruských podmínek nevydrží. Dalším Putinovým cílem bude totální likvidace Ukrajiny a útok na Evropu

Setkání ruského vůdce Vladimira Putina s šéfem Bílého domu Donaldem Trumpem se zřejmě blíží, zatímco Kreml ustupuje od přímých jednání s ukrajinským lídrem Volodymyrem Zelenským. Moskva nadále trvá na anexi čtyř ukrajinských oblastí, což je pro Kyjev nepřijatelné. Jakékoli příměří by navíc bylo jen dočasné; Rusko může po pauze znovu zaútočit. Oslabená Ukrajina by navíc ohrozila bezpečnost celé Evropy, která není připravena čelit plnohodnotné ruské agresi ani na frontě, ani v hybridní válce.