Praha - Politické strany se příští rok budou soustředit na přípravu podzimních voleb do Poslanecké sněmovny. Situací může výrazně zamíchat hnutí Starostové a nezávislí (STAN), které letos ukončilo spolupráci s TOP 09 a v příštím roce se bude rozhodovat, zda bude mít v budoucnu nového partnera.
Jako první se setkají v únoru představitelé hnutí ANO. Výrazné změny ve směřování nebo v personálním složení hnutí se vzhledem k jeho velkému náskoku nad ostatními stranami ve volebních preferencích neočekávají. Vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš by měl být potvrzen v předsednické funkci.
Bouřlivější debaty se čekají na březnovém sjezdu ČSSD v Brně. Premiér Bohuslav Sobotka čelí od letošních krajských a senátních voleb silné vnitrostranické kritice. Sociální demokraté vyhráli ve dvou krajích a celkem získali pět hejtmanů, zatímco dosud jich měli 11. Část politiků ČSSD, včetně jihočeského hejtmana Jiřího Zimoly nebo poslance Jeronýma Tejce, připsala zodpovědnost za volební neúspěch právě premiérovi. Tejc chce na sjezdu kandidovat na prvního místopředsedu strany proti ministru vnitra Milanu Chovancovi, který funkci zastával dosud a který má Sobotkovu podporu.
V květnu se uskuteční také celostátní sjezd KDU-ČSL, kde bude předsednickou funkci obhajovat vicepremiér Pavel Bělobrádek. Ještě před sjezdem by se ale mělo rozhodnout o tom, zda lidovci půjdou do voleb samostatně, nebo uzavřou nějakou formu spolupráce se STAN, o níž začali v prosinci jednat.
Témata: politické strany, volby, TOP 09, Hnutí ANO, Sociální demokracie (SOCDEM)
Související
24. června 2022 12:45
4. října 2021 10:43
14. srpna 2021 9:57
17. července 2021 10:39
28. prosince 2020 22:03