reklama

Al-Báb leží u turecké hranice na trase, která je pro IS životně důležitá pro dopravu zásob a posil do Sýrie. O Al-Báb bojují spolu s tureckou armádou skupiny, které Turecko podporuje.

Erdogan dnes řekl, že je odhodlán "vyčistit" i další oblasti v Sýrii včetně Manbidže. Toto město leží asi 50 kilometrů východně od Al-Bábu, v minulosti bylo rovněž v rukou IS, ale osvobodily je kurdské milice YPG, což Ankara nese nelibě.

Turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu dnes oznámil, že ruští odborníci budou v Turecku 9. a 10. ledna jednat o přípravě syrských rozhovorů, které začnou v Kazachstánu 23. ledna.

Část opozice kvůli útokům syrské armády a jejích spojenců tento týden vypověděla účast na přípravě rozhovorů v Kazachstánu. Boje jsou hlášeny několik dní z okolí Damašku a také z provincie Idlib.

List Hürriyet získal text dohody o příměří sjednané 29. prosince mezi syrským režimem a povstalci díky prostředníkům. Byly jimi Rusko, Turecko a Írán. Text stanoví, že "prostředníci zřídí hlídky v obývaných oblastech poblíž nynější kontaktní linie, aby zajistili dodržování příměří". Klid zbraní má umožnit zahájit mírové rozhovory, které Rusko svolalo do Astany.

reklama