Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rusko trápí západní sankce, Putin se jim ale vyhnul. Proč?

Vladimir Putin, ruský prezident
Vladimir Putin, ruský prezident
Foto: kremlin.ru

Washington/Moskva - Spojené státy a Evropská unie hodlají i v letošním roce udržovat sankce namíření proti ruskému režimu za anexi Krymu. Zatímco ekonomické postihy tvrdě dopadají na hlavy ruských oligarchů a firem, prezident Vladimir Putin jimi zatím zasažen nebyl.

Ačkoliv by se mohlo zdát, že se vztahy mezi Spojenými státy a Ruskem zlepšují, nová jednání a chystaná spolupráce se do sankcí nijak nepromítají. Naposledy je vláda USA rozšířila koncem prosince a zahrnula do nich dalších osm společností a sedm osob. Je mezi nimi například jedna ruská firma na výstavbu dálnic a ruskou vládou sponzorované dva krymské podniky.

Evropská unie reaguje podobně. Hospodářské sankce vůči Rusku, prodloužila do 31. července 2017. Důvodem je jen nepatrný pokrok při plnění mírových dohod z Minsku, které měly být naplněny do konce roku.

Unijní opatření zakazují do Ruska vyvážet některé technologie například pro těžbu ropy, ale především omezují vstup ruských firem a bank na finanční trhy.

Evropská unie sankce zavedla 31. července 2014 původně na rok jako reakci na destabilizující postup Ruska v ukrajinské krizi. V září téhož roku byly zpřísněny a trvají prakticky až dodnes.

Putin se sankcím vyhnul. Proč?

Všem sakcím se zatím úspěšně vyhnul ruský prezident Vladimir Putin, a Spojené státy nyní vysvětlily proč. Tvrdí, že umístění představitelů států na černou listinu je velmi výjimečná věc a bylo by nesmírně ojedinělé, kdyby se na nich objevila hlava ruské federace.

Oficiální mluvčí Bílého domu John Earnest podle zahraničních médií na tiskové konferenci uvedl, že právě to je důvodem, proč byl z dosadavních sankí vyřazen Vladimir Putin. 

Vidí také rozdíl mezi hackerskými útoky v roce 2015, které byly připsány Číně, a těmi předvolebními, za kterými údajně stojí Rusko. Nepopřel, že šlo o nepřátelské akty, liší se ale podle něj podstatou. Jak přesně ale USA postupovaly v roce 2015 prozradit odmítl.

Trump sankce zruší?

Zvrat v otázce sankcí může přinést zvolení Donalda Trumpa do funkce prezidenta. Na rozdíl od Baracka Obamy je Trump vůči Rusku otevřenější a nestaví se do role nepřítele. Přesto se zatím Trump nechystá k žádnému bezprostřednímu jednání s ruskou hlavou státu kvůli protiruským sankcím.

Trump také opakovaně polemizuje s představiteli CIA, podle nichž se ruskými rozvědkami organizovaní hackeři pokoušeli ovlivnit volby v jeho prospěch. Jejich zprávy ostatně považuje za zvláštní a nevěří jim.

Posílení sankcí na základě údajných ruských útoků proto neschvaluje a tvrdí, že za nimi mohl stát kdokoliv. Podle agentury AP nedávno uvedl, že žádný počítač není bezpečný a on sám používá email a počítač jen zřídka.

Témata:  Vladimír Putin Rusko protiruské sankce

Související

Aktuálně se děje

24. listopadu 2024 15:45

Rusové odvolali neposlušného generála. Lhal o tom, co se děje na frontě

Ruská armáda učinila zásadní rozhodnutí ohledně jednoho z mužů v nejvyšším velení. Ze své funkce velitele uskupení vojsk Jih byl odvolán generál Gennadij Anaškin. Armádní představitelé ho nařkli z toho, že situaci na frontě na Ukrajině nepopisoval pravdivě, uvedl web RBC-Ukraine.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy