Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Společná zodpovědnost: Merkelová se pustila do zemí, které odmítají migranty

Německá kancléřka Angela Merkelová na návštěvě v Praze (25. srpna 2016)
Německá kancléřka Angela Merkelová na návštěvě v Praze (25. srpna 2016)
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Berlín - Německá kancléřka Angela Merkelová tvrdí, že politici, kteří zcela odmítají přijímání uprchlíků, nepomáhají fungování Evropy. Jednou ze zemí, která se staví ostře proti uprchlíkům, je právě i Česká republika.

Každá země má nést část humanitární zodpovědnosti, je přesvědčena německá politička. Proti dobrovolnému přijímání migrantů je například český prezident Miloš Zeman.

Proti přijímání migrantů, byť i dobrovolnému, na území České republiky se ve svém vánočním poselství vyslovila česká hlava státu. Vytvářelo by podhoubí pro teroristické útoky, o jejichž souvislosti s migrační vlnou již dnes téměř nikdo nepochybuje, vyjádřil prohlásil Zeman.

"Potřebujeme samozřejmě společnou zodpovědnost za naše humanitární povinnosti. A v tom máme v Evropské unii zatím ještě silné nedostatky," vyjádřila své přesvědčení kancléřka v projevu na zasedání svazu zaměstnanců státní správy v Kolíně nad Rýnem. Pokud všechny země nebudou připraveny nést část povinností, nemůže podle ní fungovat společný azylový systém.

"Když někteří říkají 'My nebudeme vůbec přijímat lidi, kteří potřebují ochranu', tak to pro mě není fungující Evropa," poznamenala Merkelová za potlesku posluchačů. Na problematice je potřeba dále pracovat, podotkla také šéfka německé vlády, která připomněla, že i spolková republika dříve odmítala kvóty pro přerozdělování uprchlíků.

Témata:  Angela Merkelová EU uprchlíci

Aktuálně se děje

22. dubna 2024 14:14

Feri neuspěl s odvoláním, tříletý trest vězení za znásilnění platí

Exposlanec Dominik Feri půjde na tři roky do vězení za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, rozhodl odvolací soud v pondělí. Feri byl už loni v listopadu uznán vinným ve všech třech bodech obžaloby a potrestán nepodmíněným trestem v délce tří let. Někdejší politik, který vinu odmítá, se může dovolat k Nejvyššímu soudu.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy