Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Němečtí populisté odcházejí z Evropského parlamentu

Sídlo EU
Sídlo EU
Foto: Pixabay

Řím - Italští populisté z Hnutí pěti hvězd (M5S) opouštějí v Evropském parlamentu Alianci za přímou demokracii v Evropě (ADDE).

V této skupině, jejímž cílem je bránit nadřazování EU nad svrchovanost členských států, je mimo jiné britská antievropská Strana nezávislosti Spojeného království (UKIP) nebo česká strana Svobodní. Krok M5S už zkritizoval bývalý vůdce UKIP Nigel Farage.

Členové M5S dnes odhlasovali odchod z ADDE a vstup do Aliance liberálů a demokratů pro Evropu (ALDE), kde jsou například němečtí Svobodní demokraté nebo české ANO.

Změnu překvapivě navrhl v neděli vůdce M5S, bývalý komik Beppe Grillo, podle kterého UKIP dosáhla svého cíle, tedy zařízení odchodu Británie z Evropské unie. Pro M5S tak podle něho nemá již smysl udržovat tuto alianci naživu. Grillo na svém blogu vyjádřil "náklonnost a úctu" k Farageovi, ale dodal, nyní se jejich cesty rozcházejí.

Témata:  Itálie europoslanci EU

Související

Aktuálně se děje

23. listopadu 2025 5:00

Počasí: Zima je tady. Příští týden nasněží

Do Česka dorazí příští týden zima. Podle ČHMÚ.cz nás minimálně v pondělí a ve středu čeká na většině území sněžení. Denní maxima zároveň budou padat až k nule.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy