Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Má Islámský stát finanční problémy? USA zničily miliony dolarů

Islámský stát (ISIS)
Islámský stát (ISIS)
Foto: Wikimedia Commons

Washington - Během náletů proti hnutí Islámský stát bylo podle americké armády zničeno až 800 milionů dolarů.

Americký major generál Peter Gersten uvedl, že se zaměřili na zásoby finančních zdrojů Islámského státu. Podle něj vzrostl úspěch zamezení přísunu nových příjmů a zničení finančích zásob o 90 %.

Proběhlo 20 náletů, které měli za cíl právě finanční oslabení IS. Gersten během konference neupřesnil, jak vědí, kolik peněz bylo zničeno. "Předpokládáme, že například v jednom domě v Mosulu bylo zničeno 150 milionů dolarů. Dostali jsme zprávu, ve které místnostni jsou peníze uchovávány a poté jsme na něj zacílili útok," cituje zástupce velitele pro operace proti IS BBC.

Ačkoliv připouští, že je těžké odhadnout přesnou částku, odhadují, že bylo zničeno 500 - 800 milionů dolarů. 

"Jsme svědky zlomení jejich morálky, vidíme jejich neschopnost platit, vidíme neschopnost bojovat, sledujeme narůstající pokusy o uprchnutí z IS nejrůznějšími způsoby," dodal Gersten. Ubývá prý těch, kteří se k nim chtějí přidat. Loni to bylo za měsíc asi 1500 - 2000 lidí, dnes je jich podle Gesterna asi 200. Islámský stát tak přichází o území, finance i bojovníky.

Témata:  terorismus Islámský stát finance

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 13:49

Mezinárodní trestní soud vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.