Varšava - Polsko chce podat na Rusko žalobu u Mezinárodního soudního dvora (MSD) v Haagu v souvislosti s vyšetřováním okolností úmrtí bývalého polského prezidenta Lecha Kaczyńského. Ten v roce 2010 zahynul při leteckém neštěstí nedaleko ruského města Smolensk.
"V průběhu uplynulého roku jsme se s Ruskem pokoušeli mluvit přímo, ale jeho odpovědi byly odmítavé a někdy i arogantní," uvedl ve středu na konferenci polský ministr zahraničních věcí Witold Waszczykowski. Podle něj po téměř sedmi letech, které od neštěstí uplynuly, nemá Polsko jinou možnost, než se obrátit na MSD.
Kaczynského bratr Jaroslaw, který stojí v čele polské vládnoucí strany Právo a spravedlnost (PiS), z nehody prezidentského speciálu obviňuje Moskvu. Loni navíc označil vyšetřování smolenské katastrofy za skandál a naznačil, že by za neštěstím mohly stát ruské tajné služby.
Polská vláda také od Moskvy požaduje, aby ruské úřady povolily převézt do Polska trosky havarovaného letadla a obě černé skříňky, které se i sedm let po havárii stále nacházejí v Rusku.
Vyšetřování tragédie probíhalo paralelně v Ruské federaci i Polsku, ale jeho výsledky nebyly identické. Ze závěrů vyplynulo, že neštěstí zavinilo selhání lidského faktoru i nepříznivé meteorologické podmínky v místě přistání, ne teroristický útok nebo jiné násilí zvenčí.
Při havárii polského vládního letadla TU-154M, které se zřítilo při pokusu o přistání na letišti ve Smolensku, zahynulo všech 96 osob na palubě včetně polského prezidenta Lecha Kaczyńského a jeho manželky Marie.
Kromě prezidentského páru bylo na palubě letadla množství významných představitelů Polské republiky, například členové ústředních státních orgánů, parlamentu, hlavní představitelé polské armády, představitelé církve, poradci prezidenta a další osobnosti politického a společenského života.
Témata: Lech Kaczinsky, Polsko, Rusko
Související
23. dubna 2018 17:09
5. března 2018 16:39
16. února 2018 16:19
14. prosince 2017 21:10
15. října 2017 12:15
30. srpna 2017 7:56