Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Tříminutové procesy, 13 tisíc popravených odpůrců režimu. I toto se podle aktivistů děje v Asadových věznicích

Věznice
Věznice
Foto: Pixabay

Damašek - Amnesty International (AI) tvrdí, že syrský režim tajně popravil v jedné z věznic nedaleko Damašku až 13 tisíc lidí. Většinou se jednalo o odpůrce prezidenta Bašára Asada z řad civilistů. Vláda to popírá.

Věznice Sajdnájá je jednou z největších v zemi a pojme více než 10.000 lidí. Režim zde podle AI v letech 2011 až 2015 ve velkém zabíjel své odpůrce, jejichž popravy byly nařízeny z nejvyšších vládních pozic.

Organizace hovořila s 84 svědky včetně bývalých členů ostrahy věznice či lidí přeživších věznění. Podle nich se popravy skupin 20 až 50 lidí konaly jednou až dvakrát týdně. Vězni byli nejprve postaveni před "polní soud", kde byli odsouzeni bez ohledu na svou výpověď. "Procesy" prý trvaly nejvýše tři minuty.

Vězňům umístěným do obávané trestnice pak bylo v den popravy zpravidla oznámeno, že budou převezeni jinam. Uprostřed noci jim poté zakryli oči, odvedli do izolovaného místa, oznámili jejich osud a oběsili je.

Podle exilové syrské organizace pro lidská práva SOHR zahynulo od počátku občanské války v zemi kvůli mučení ve věznicích až 60 tisíc lidí.

Témata:  Sýrie věznice AI (Amnesty International)

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.