Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

K separatistům v Donbasu se přidal spisovatel Prilepin. Je to ruský vlastenec, tvrdí Zacharčenko

Boje o Debalceve, Ukrajina.
Boje o Debalceve, Ukrajina.
Foto: reprofoto Euronews

Kyjev/Moskva - Zástupcem velitele praporu speciálních sil a poradcem vůdce neuznávané Doněcké lidové republiky Alexandra Zacharčenka se stal populární ruský spisovatel Zachar Prilepin. Od proruských separatistů v Donbasu získal hodnost majora.

Ruská tisková agentura Interfax, která tuto informaci přinesla, připomněla, že literát má za sebou kariéru ve zvláštních policejních jednotkách i zkušenosti z bojů v Dagestánu a Čečensku na severním Kavkaze. „Zachar Prilepin je opravdový vlastenec Ruska a Donbasu, a to ne slovy, ale činy," prohlásil Zacharčenko.

Kreml odmítl Prilepinův případ komentovat, jen uvedl, že na východě Ukrajiny se kromě Rusů vyskytují i občané jiných států. „Nijak bych to nekomentoval," řekl mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina Dmitrij Peskov.

„Skutečně, jsou ruští občané, jakož i občané jiných zemí ze západu a východu Evropy, kteří se z různých důvodů - kvůli volání srdce či z jiných příčin - vydávají do těchto neuznávaných republik a nalézají se tam z rozličných důvodů," dodal.

Kyjev a Západ obviňují Rusko z vojenské podpory separatistů, Moskva to stále popírá, nanejvýš připouští, že po boku separatistů bojují také ruští dobrovolníci.

Spisovatel, jehož skutečné jméno je Jevgenij Prilepin, vydává své knihy od roku 2003, některé z nich vyšly i česky. V minulosti býval Putinovým odpůrcem, ale po anexi Krymu a propuknutí konfliktu v Donbasu „vyhlásil režimu příměří".

Témata:  Donbass v Doněcku Rusko Ukrajinská krize Alexandr Zacharčenko

Související

Aktuálně se děje

22. července 2025 20:39

22. července 2025 16:46

22. července 2025 8:53

Meningitida: Proč jde o extrémně nebezpečnou nemoc a jak probíhá přenos?

Složky integrovaného záchranného systému dnes v noci zasahovaly v Roztokách u Prahy kvůli podezření na meningokokovou infekci typu B u zahraničních studentů. Preventivně bylo vyšetřeno 97 osob, všem byla podána antibiotika. Nákaza se u nikoho nepotvrdila a nikdo nemusel být hospitalizován. Proč si ale jedna nemoc vyžádala takové manévry?

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy