Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Krveprolití v Sýrii: Radikálové napojení na IS povraždili 150 povstalců

Bojovníci Islámského státu
Bojovníci Islámského státu
Foto: Wikimedia Commons

Damašek - Americká monitorovací služba SITE upozornila na sebevražedný boj mezi různými skupinami na severu a západě Sýrie. Z povraždění 150 povstalců je obviněna frakce salafistické skupiny Džund al-Aksá, jež je ideologicky blízká Islámskému státu.

Desítky obětí vražd, které se odehrály ve vesnici Chán Šajchún v provincii Idlib, patřily k Syrské svobodné armádě (FSA). Tato skupina, kterou podporuje Turecko a některé západní země, byla považovaná za hlavní složku opozičního boje proti Damašku. Zbylé oběti pak jsou členové koalice Tahrír aš-Šám, jež sdružuje skupiny, které se vážou k Al-Káidě.

Několik dní jsou ze Sýrie hlášeny těžké boje mezi Džund al-Aksá a Tahrír aš-Šám. Obě tyto skupiny společně bojují proti FSA, již vnímají jako soupeře podporovaného z ciziny.

Útoky na FSA začaly, když tato skupina v lednu vyslala své delegáty na syrská jednání do Astany.

Mnoho členů FSA se připojilo ke skupině Ahrár aš-Šám, jež má značný vliv v Idlibu a je hlavním soupeřem Fronty dobytí Sýrie (bývalé An-Nusry), tedy hlavní skupiny napojené na Al-Káidu.

Témata:  Sýrie Islámský stát

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.