Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Trumpův plán narazil: Kreml odmítl "absurdní" návrh o pronájmu Krymu

"Bospor Kerčský"
Foto: Reprofoto YouTube

Moskva - Kreml dnes popřel jakýkoli podíl na údajném mírovém plánu pro Ukrajinu, který sestavil ukrajinský opoziční poslanec s dvěma poradci prezidenta USA Donalda Trumpa. Novinářům to dnes řekl prezidentský mluvčí Dmitrij Peskov. Plán, o němž informoval list The New York Times, je podle Peskova absurdní.

Poslanec Andrij Artemenko s Turmpovými poradci Felixem Saterem a Michaelem Cohenem navrhuje, aby se všichni ruští vojáci stáhli z Donbasu kontrolovaného proruskými radikály, a aby ukrajinští voliči v referendu rozhodli, zda má být Krymský poloostrov pronajat Rusku na 50 nebo 100 let. Rusko po prozápadním převratu v Kyjevě v roce 2014 poloostrov vojensky obsadilo a později anektovalo jako své území.

Cohen, který je Trumpovým osobním právníkem, newyorskému listu řekl, že "mírový plán" předal Bílému domu a zanechal ho v kanceláři tehdejšího bezpečnostního poradce Michaela Flynna ještě před tím, než byl Flynn z funkce odvolán. Plán má být pokusem normalizovat rusko-ukrajinské vztahy a zrušit protiruské sankce USA vyhlášené po krymské anexi.

Peskov dnes plán důrazně odmítl s tím, že "Rusko si nepronajímá své vlastní území". Podobně se vyjádřil i ministr zahraničí Sergej Lavrov pro agenturu RIA Novosti. Nemůže prý informaci komentovat, protože stát si "sám od sebe nic pronajmout nemůže". Podle listu Ukrajinska pravda Artemenko tvrdí, že jeho plán schválili Putinovi poradci.

Politik a podnikatel Artemenko byl do dnešního dne členem ukrajinské nacionalistické Radikální strany, která byla do září 2015 členem prozápadní vládní koalice. V parlamentu zastává funkci místopředsedy výboru pro evropskou integraci. Dnes ho strana kvůli jeho mírovému plánu ze svých řad vyloučila s odůvodněním, že zpochybnil územní celistvost země.

Témata:  Rusko Krym USA Donald Trump

Související

Aktuálně se děje

10. května 2025 16:41

Může umělá inteligence ohrozit lidstvo? Vědec z MIT odpověděl na ožehavou otázku

Technologické firmy vyvíjející umělou inteligenci by měly přijmout stejný přístup k posuzování rizik, jaký před 80 lety uplatnili vědci před prvním testem atomové bomby. S tímto varováním přichází známý zastánce bezpečnosti AI Max Tegmark, který tvrdí, že bez důkladných výpočtů hrozí, že extrémně vyspělá umělá inteligence (tzv. Artificial Super Intelligence, ASI) se vymkne kontrole a ohrozí samotnou existenci lidstva.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

raketový systém Patriot

Rakety Patriot jsou pro Ukrajinu klíčové. Proč nedokáže vyrobit vlastní náhradu?

Ukrajinská města v posledních týdnech čelila smršti ruských balistických útoků, které si vyžádaly desítky civilních obětí. Útočné rakety Iskander s klastrovými hlavicemi zabíjely v Sumách i v Kryvém Rihu, v Kyjevě se podařilo část střel zneškodnit, přesto čtyři zasáhly cíl – zemřelo 12 lidí a téměř 90 jich bylo zraněno. Ukrajinská protivzdušná obrana, dříve považovaná za jednu z nejlepších v Evropě, naráží na limity. Důvod? Nedostatek moderních systémů typu Patriot, jejichž efektivitu Ukrajina nedokáže domácími silami nahradit.