reklama

Původně měl Le Pen zaplatit pokutu 8000 eur (216.000 Kč), nyní byla částka snížena na 5000 eur (135.000 Kč), informovala agentura AFP.

Na politickém shromáždění v Nice v roce 2013 varoval politik obyvatele, že v roce 2014 se nejméně o 50.000 zvýší současný počet Romů, jejichž přítomnost ve městě podle něj provází „svrbění a pach". Soud loni rozhodl, že se tak dopustil trestného činu podněcování k rasové nenávisti a etnické diskriminace.

Nyní osmaosmdesátiletý kontroverzní politik byl již dříve odsouzen za jiný výrok, podle něhož Romové "kradou tak přirozeně, jako ptáci létají". Le Pen bojuje s francouzskou justicí kvůli svým nejrůznějším kontroverzním prohlášením desítky let. Za nejznámější se považuje jeho opakované tvrzení, že nacistické plynové komory jsou jen detailem v dějinách druhé světové války. Podle svých kritiků tím zpochybňuje zločiny proti lidskosti.

Národní fronta, kterou nyní vede Le Penova dcera Marine, svého zakladatele kvůli kontroverzním výrokům předloni vyloučila ze svých řad. Le Penová otce v čele strany nahradila už v roce 2011; nyní je europoslankyní a letos se uchází o křeslo francouzského prezidenta. Le Penová se od svého otce pokouší distancovat, protože jeho otcovy radikální názory ohrožují její ambice.

0 komentářů Napište svůj názor

reklama