Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Občané Belgie dostanou jodové tablety pro případ jaderné havárie

Belgie, Brusel
Belgie, Brusel
Foto: Pixabay

Brusel - Belgie se obává jaderného útoku či nehody. Hodlají tak občanům po v zemi rozdají jodové tablety, které mají snížit účinky případného ozáření.

Pro případ jaderné nehody či útoku podle belgických médií ministryně zdravotnictví, Maggie De Blocková, hodlá rozdat Belgičanům jodové tablety. Tyto prášky se používají pro snížení účinků záření na štítné žlázy, a může snížit riziko rakoviny štítné žlázy po expozici.

Opatření bylo doporučeno Vrchní radou zdravotnictví jako součást revize pravidel země pro jednání při jaderné havárii a ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že bude brát návrh v úvahu. Do konce rodu by měla být vypracována nová pravidla, která právě připravují.

Ačkoliv tato myšlenka podle tamějších odborníků není nic nového, přivedení do praxe však ano. 

Obavy týkající se jaderné bezpečnosti bere Belgie v poslední době velmi vážně. Reaktory stárnou a navíc minulý měsíc oznámili, že je jeden z jaderných úřeníků podezřelý z napojení na terorismus.

Navíc na ni Německo podle agentury AFP naléhá, aby své reaktory uzavřeli. Konkrétně se jedná o druhý reaktor v Tihange a třetí blok v Doelu, Oba nedávno pakovaně postihly nehody.

Témata:  jaderné elektrárny Belgie prevence

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.