Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Al-Káida a IS: jaké mezi sebou mají vztahy od smrti Bin Ládina?

Usáma Bin Ládin
Usáma Bin Ládin
Foto: news.com

Washington - Před pěti lety byl zabit vedoucí organizace Al-Káida, Usáma Bin Ládin. Ačkoliv se tato skupina ve svém džihádistickém boji nevzdává, je podle odborníka na terorismus aktuálně ve složité situaci.

Podle odborníka na boj s terorismem, Farhana Zahida, bylo mnoho z jejích čelních představitelů zabito, jsou zastíněni brutalitou Islámského státu a ovlivnil je také pád Talibanu v Pákistánu, kde nyní čelí dronovým útokům ze strany USA.

"Nicméně se vzhledem k volné a decentralizované struktuře Al-Káidy se jim doposud podařilo americký nápor přežít. Organizace funguje na bázi buněk a je rozložena ve více než 60 zemích světa v Asii, na Středním východě, v Africe na i v západní Evropě. Z velké mateřské organizace se rozštěpila na menší místní frakce a tímto způsobem se jí podařilo přežít i přes značné úsilí USA a jejích spojenců ji rozprášit," uvedl Zahid v rozhovoru pro ResearchGate News.

Problémem je pro Al-Káidu také Islámský stát. Ačkoliv jsou podle jeho slov taktickými a ideologickými dvojčaty, zároveň jsou strategickými nepřáteli. Připomíná, že IS byl dříve právě jednou z frakcí Al-Káidy, kterou založil Jordánec Abú Musab Al-Zarqaví po americké invazi do Íráku v roce 2003.

Po smrti Bin Ládina došlo k rozporu mezi vedením obou organizací, nový vůdce IS Abu Bakr al-Baghdadí chtěl větší nezávislost, odmítal příkazy a postupně se tak od Al-Káidy odprostil. A podařilo se jim Al-Káidu zastínit. "ISIS ovládá velké území v Sýrii a Iráku poté, co úspěšně dobili Mosul, zatímco Al-Káida nemá žádné území. ISIS také řídí ropné plošiny a má značné finanční prostředky," popisuje.

Dodává, že vzhledem k úspěchům IS a vyhlášení islámského chalífátu potenciální džihádistické skupiny nyní mají tendenci připojit se spíše k nim než k Al-Káidě, ačkoliv některé z nich s ní dříve spolupracovaly.

A právě i zabití Usámy bin Ládina před pěti lety mělo podle něj na skupinu velký dopad. "Ačkoliv se Zavahrí snaží organizaci oživit, média mají tendenci věnovat se IS a to především kvůli jejich účinné strategii zapojení se do západních médií svým zachycováním brutálního teroru," uvedl.

Témata:  terorismus Al-Káida Islámský stát Usáma bin Ládin

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.