reklama

"Pan Donald Tusk byl předvolán jako svědek v případu vedeném proti bývalým šéfům vojenské kontrarozvědky (SKW), kteří byli obviněni ze spolupráce se zpravodajskými službami jiné země bez potřebného pověření předsedou vlády," sdělil prokurátor Michal Dzikański.

"Prezident Tusk bude ve středu 15. března na plenárním zasedání Evropského parlamentu ve Štrasburku. Proto není možné, aby v ten den v Polsku vypovídal jako svědek," informoval dnes v Bruselu Tuskův mluvčí

Summit EU minulý týden v Bruselu přes tvrdý odpor Varšavy potvrdil Tuska na dalšího dva půl roku ve funkci "prezidenta EU". Podle Dziekańského výslech nemá nic společného se znovuzvolením Tuska. Předvolání i se stanoveným datem výslechu mu prý bylo posláno "už před nějakým časem".

List Gazeta Wyborcza s odvoláním na nejmenované zdroje uvedl, že vyšetřování je tajné a týká se generálů Janusze Noska a Piotra Pytla. Vyšetřována je prý premiérem neschválená spolupráce s Ruskem při organizaci bezpečného návratu polských vojáků z Afghánistánu a dohoda o výměně informací po leteckém neštěstí u ruského Smolenska.

Tuskovo předvolání je podle prokuratury nezbytné, "protože v materiálech tajných služeb není jeho souhlas - jako šéfa vlády - se spoluprací s Ruskem". "Vyšetřovatelé se musí ujistit, zda Tusk o aktivitách SKW věděl," citovala Gazeta Wyborcza mluvčího prokuratury.

0 komentářů Napište svůj názor

reklama