Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Češi si připlatí, EU zakázala amalgámové plomby

Zuby, ilustrační fotografie
Zuby, ilustrační fotografie
Foto: Pixmac

Brusel/Praha - Češi si u zubaře v následujících letech zřejmě připlatí. Evropská unie nařídila, aby se v unijních zemích přestaly používat amalgámové plomby, které sice nebyly vzhledově natolik přitažlivé jako bílé, pojišťovny je ale na rozdíl od jiných proplácely. Nyní tyto plomby zdarma zřejmě skončí.

Nařízení omezující používání rtuti podpořili poslanci Evropského parlamentu (EP). Legislativa se mimo jiné týká právě zubařů, kteří by měli postupně přestat používat amalgámové plomby. Nařízení zatím není definitivní a musí jej schválit členské státy.

Nové nařízení, které novelizuje pravidla z roku 2008, podpořilo 663 z celkem 751 europoslanců. Cílem legislativy je omezit používání rtuti, která nepříznivě ovlivňuje životní prostředí i lidské zdraví.

Zákaz používání rtuti se týká nejen výrobků, ale i těžby zlata a při průmyslových procesech. Zároveň EP omezuje a zavádí přísnější kontrolu obchodu s touto látkou v Unii a při dovozu do EU.

Co se zubařů týče, ti by měli do roku 2030 přestat používat amalgámové plomby, které obsahují rtuť. Používání těchto plomb považuje Evropská komise i toxikologové za bezpečné pro lidské zdraví, škodí ale životnímu prostředí. Zubní amalgám je jedním z hlavních zdrojů znečištění rtutí a každý rok se v EU při práci zubařů do ovzduší uvolní 18 tun emisí rtuti a do vody 16 tun.

Některé země jako Norsko už užívání amalgámu dávno zakázaly a jiné to teprve čeká. Stomatologická komora už roky upozorňuje, že amalgámová výplň z nedózovaného amalgámu hrazená z veřejného zdravotního pojištění je riziková a archaickou přípravou s nepřesně odměřovaným množstvím rtuti a amalgámových pilin přímo v ordinaci vzniká nekvalitní výplňový materiál.

Hračkou není ani odstraňování starých amalgámových výplní. Podle Stomatologické komory to znamená opět značnou zátěž pro zdraví pacienta a vzniklý odpad může ohrozit životní prostředí.

Problém zřejmě čeká i zdravotní pojišťovny. Češi totiž mají ze zákona nárok na jednu plně hrazenou plombu a ta amalgámová byla bezesporu nejlevnější. Jakou alternativu místo ní zvolí ale zatím neví.

Témata:  zubaři plomby lékaři

Související

Aktuálně se děje

9:00

Papež František v kritickém stavu: Co bude následovat, pokud zemře?

Zdravotní stav papeže Františka není dobrý. Podle posledních informací se nachází v kritickém stavu a není v přímém ohrožení života. Co by se stalo, pokud by svůj boj o život prohrál?

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Friedrich Merz (CDU)

Volby v Německu: CDU vyhrála, přesto neslaví. Proč nemá důvod k radosti?

Parlamentní volby v Německu přinesly triumf konzervativní unie CDU/CSU pod vedením Friedricha Merze, která podle prvních projekcí získala 29 procent hlasů. Navzdory vítězství však uvnitř CDU nepanovalo nadšení – strana doufala v dosažení psychologické hranice 30 procent. Naopak Alternativa pro Německo (AfD) slaví svůj historicky nejlepší výsledek, když se umístila na druhém místě s téměř 20 procenty hlasů. Sociální demokraté (SPD) Olafa Scholze utrpěli drtivou porážku, když se s pouhými 16 procenty propadli na třetí místo.