Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Už žádné lhaní? Německo si na migranty připravilo speciální program

Uprchlíci, ilustrační foto
Uprchlíci, ilustrační foto
Foto: UNHCR

Berlín - Spolkový úřad pro migraci a uprchlíky (BAMF) se chystá testovat počítačový program, který má na základě dialektu rozpoznat přesný původ žadatele o azyl. Odborník je ale k záměru skeptický.

Potřeba přesně rozlišit dialekty migrantů a na jejich základě určit oblast jejich původu se výrazně projevila během předloňské migrační krize, kdy do Německa přicházela řada lidí z Blízkého východu, kteří se vydávali za Syřany, aby tak zvýšili své šanci na získání azylu.

BAMF přitom trpěl nedostatkem kvalifikovaných tlumočníků. "Snahou je podrobit žadatele o azyl jazykové zkoušce a tu podrobit automatické analýze dialektu," uvedl zástupce BAMF Jualian Detzel. Z testováním nového softwaru chce úřad začít v nadcházejících týdnech.

"Vytvořit dokonalý datový záznam je prakticky nemožné," uvedl odborník na počítačovou lingvistiku Dirk Hovy. Jedním z důvodů je podle něj i to, že se jazyk neustále mění. Pokud bude ale datová základna obsažená v softwaru byla dostatečně široká, mohl by být podle Hovyho program použitelný, i když by jeho výsledky nikdy nebyly stoprocentní.

Témata:  uprchlíci Německo jazyky

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.