reklama

Spolu s povstaleckými sílami podporovanými Spojenými státy budou bojovat i příslušníci kurdských milic YPG, a to navzdory tvrdému odporu Turecka, oznámil Hemo. „Pokud jde o osvobození Rakky, o útok proti ní, o věci je rozhodnuto a na začátku dubna vojenská operace začne," sdělil Hemo písemně agentuře Reuters. "Věříme, že osvobozování Rakky nebude trvat déle než několik týdnů," dodal.

Mluvčí amerického ministerstva obrany Jeff Davis naopak řekl, že o tom, jak a kdy začne operace, rozhodnuto nebylo. Velitel amerických sil na Blízkém východě Joseph Votel koncem února tajně návštívil Sýrii, kde se setkal s vedením Demokratických sil Sýrie (SDF), které vznikly z místních povstaleckých skupin na popud Spojených států.

Ofenzívu s cílem dobýt Rakku zahájili syrští povstalci podporovaní mezinárodní koalicí v čele se Spojenými státy zahájili již loni v listopadu. Šlo o přípravnou operaci směřující k obklíčení města, než dojde na přímý útok. Koncem února povstalci vstoupili do provincie Dajr az-Zaur, v níž Rakka leží.

SDF mají asi 25.000 členů a jejich hlavní složkou jsou milice YPG. Americký generál jim prý slíbil více podpory v boji, zejména dodávku těžké vojenské techniky. Turecko vede od své hranice spolu s jinými povstaleckými silami ofenzívu především v oblasti města Al-Báb a chce co nejvíc vliv Kurdů v oblasti omezit.

0 komentářů Napište svůj názor

reklama