Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Polský prezident podepsal zákon omezující právo na pořádání demonstrací

Polský parlament
Polský parlament
Foto: pis.org.pl

Varšava - V Polsku platí další sporný zákon. Prezident Andrzej Duda podepsal novelu, která omezuje právo na pořádání protestních demonstrací. Podle kritiků může být norma nástrojem k potlačení opozice.

Protestní demonstrace se například od nynějška nebudou moci konat blíž než 100 metrů od shromáždění, které úřady označí za celostátně důležité.

Duda sporný právní předpis definitivně stvrdil až tuto sobotu poté, co se k němu na jeho žádost vyjádřil ústavní soud. Ten ve čtvrtek dospěl k závěru, že změny v tomto zákonu jsou v souladu s ústavou, přestože je odpůrci vlády označují za protidemokratické.

Vládnoucí strana Právo a spravedlnosti (PiS) v minulosti v parlamentu prosadila několik zákonů, které omezují možnosti soudů blokovat nové právní předpisy, jež posilují její moc. Podle PiS upravený zákon umožní zajistit bezpečnost účastníků veřejných akcí.

Témata:  Polsko Andrzej Duda demonstrace v Polsku

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 13:49

Mezinárodní trestní soud vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.