Ankara - Turecko může uspořádat plebiscit, ve kterém by voliči rozhodli, zda chtějí s Evropskou unií pokračovat v přístupových rozhovorech.
Řekl to dnes turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Vztahy mezi Ankarou a evropskými státy jsou nyní velmi napjaté.
"Teď nás 16. dubna čeká referendum a pak se můžeme rozhodnout, že uděláme ještě jedno, o přístupových rozhovorech. Podřídíme se čemukoli, co lid vysloví," řekl podle agentury Reuters Erdogan.
Turečtí voliči v dubnu rozhodnou, zda prezidentovi rozšíří ústavní pravomoci. Evropská komise již uvedla, že v případě schválení ústavní novely znovu posoudí status Turecka jako kandidátské země ucházející se o vstup do EU.
Proti tureckému prezidentovi Recepu Tayyipu Erdoganovi dnes demonstrovalo asi 5000 lidí dnes ve švýcarském hlavním městě Bernu. Ankara si kvůli protestu, kterého se zúčastnili Kurdové, Turci a příznivci levicových stran, předvolala náměstka švýcarského velvyslance, informovala agentura Reuters.
Akci, která se podle portálu 20min.ch odehrála v poklidné atmosféře, organizátoři svolali na podporu svobody, demokracie a právního státu v Turecku, které se podle jejich názoru mění v autoritativní Erdoganův režim. Protest podpořily i švýcarské odbory.
Krátce před oficiálním shromážděním se v Bernu sešlo k nepovolenému pochodu asi 200 příznivců krajní levice, kteří rovněž vyjádřili nesouhlas s vývojem v Turecku. Policie proti pochodu, který se obešel bez incidentů, nezasáhla, uvedl server deníku Neue Zürcher Zeitung.
Témata: Recep Tayyip Erdogan, Turecko, EU
Související
19. září 2024 11:01
9. září 2024 21:58
29. července 2024 9:37
21. července 2024 12:52
12. července 2024 11:32