Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Z Česka odtékají peníze velkých firem, zlobil se Štěch v Bruselu

Milan Štěch /ČSSD/, předseda Senátu
Milan Štěch /ČSSD/, předseda Senátu
Foto: Mariusz Stankowski / INCORP images

Brusel - Z České republiky každý rok odtékají výrazné prostředky nadnárodních firem, které pak chybějí české ekonomice, upozorňoval dnes na jednáních v Bruselu šéf českého Senátu Milan Štěch. Výdělky a dividendy velkých společností podle něj často končí dokonce zcela mimo území Evropské unie.

"Je potřeba, aby tyto peníze zůstaly v České republice, aby zůstaly v EU," řekl dnes Štěch novinářům po svých dnešních setkáních s prvním místopředsedou Evropské komise Fransem Timmermansem a šéfem europarlamentu Antoniem Tajanim. "Dnes nadnárodní firmy, které v ČR působí, ze země odvádějí velké množství dividend, které nám v ekonomice chybějí," podotkl.

Středoevropské země, včetně Česka, nelze proto podle něj vnímat jen jako státy, které přijímají unijní dotace. "Rozdíl odtoku peněz a přítoku k nám ze strukturálních fondů je asi osm miliard eur (zhruba 216 miliard Kč) ročně," uvedl dnes Štěch.

Tyto finance přitom by podle něj Česko i Evropská unie uměly využít. "Už je potřebujeme na hospodářský a sociální rozvoj, potřebujeme je na společnou obrannou politiku, potřebujeme je na pomoc těm zemím, odkud k nám chodí migranti," vypočetl šéf českého Senátu.

Migrační problematika byla dalším tématem jeho dnešních bruselských rozhovorů. Štěch na nich zopakoval český postoj, že řešením není přerozdělování žadatelů o azyl podle kvót, ale právě snaha pomoci jejich domovským zemím s rozvojem tak, aby se tito lidé neměli důvod na cestu vydávat.

Evropská komise stále hlasitěji zdůrazňuje unijním státům potřebu zesílit snahy splnit dohodnuté přerozdělování a varuje, že v případě potřeby podnikne proti slabě se zapojujícím státům právní kroky. Naposledy se v podobném tónu vyslovil eurokomisař pro vnitro a migraci Dimitris Avramopulos v pondělí na jednání ministrů vnitra zemí EU. Dnes ale Štěch podle svých slov od místopředsedy komise Timmermanse podobné upozornění neslyšel.

Témata:  Milan Štěch EU Česká republika

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 13:49

Mezinárodní trestní soud vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.