Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Theresa Mayová před oznámením o brexitu telefonovala se zástupci EU

Theresa Mayová autor: DFID
Theresa Mayová autor: DFID
Foto: Wikimedia Commons

Brusel – Londýn se ve středu chystá formálně spustit vyjednávání o svém odchodu z bloku. Ještě před tím si britská premiérka Theresa Mayová v úterý v podvečer telefonovala s vrcholnými představiteli Evropské unie.

Telefonát s premiérkou dnes potvrdili předseda Evropské rady Donald Tusk a šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker. Tusk se dnes v podvečer na twitteru omezil na stručné konstatování, že si s Mayovou telefonovali, Juncker rozhovor označil za "dobrý a konstruktivní".

Tuskův aparát zároveň upravil program předsedy Evropské rady, do něhož bylo nově zařazeno „prohlášení pro tisk o britské notifikaci" na středečních zhruba 13:45.

Už dnes dopoledne unijní diplomaté mimo záznam ČTK řekli, že britský dopis oznamující záměr odejít z EU v souladu s článkem 50 lisabonské smlouvy očekávají v brzkém odpoledni. Tedy předtím, než by měla premiérka Mayová oslovit britský parlament.

Tusk chce do dvou dnů představit návrh politických mantinelů ostatních 27 zemí k jednání. Ty by měl na konci dubna schválit mimořádný summit unie. Komise pak na jejich základě vypracuje návrh svých doporučení, která po schválení unijními zeměmi bude do praxe z unijní strany uvádět vyjednávací tým vedený někdejším eurokomisařem Michelem Barnierem.

Ten už dříve zdůraznil, že jeho cílem je dohoda dosažená nejpozději v říjnu 2018 tak, aby byl čas na příslušný schvalovací proces. Britové by podle tohoto plánu unii opustili před volbami do Evropského parlamentu na jaře 2019.

Středečním oznámením, které je v souladu s dlouho dopředu avizovaným záměrem Británie spustit formální proces do konce března, začnou nejdéle dvouletá vyjednávání o podobě odchodu z EU.

Témata:  Brexit Donald Tusk Jean-Claude Juncker Theresa Mayová

Související

Aktuálně se děje

4. prosince 2025 18:02

4. prosince 2025 16:46

4. prosince 2025 13:38

Mareš prozradil novinky od Hezuckého. Bylo to zase jiné, přiznal

Leoš Mareš tráví v posledních dnech nejvíce času, co může, s kamarádem Patrikem Hezuckým, který zůstává v benešovské nemocnici. Čtvrteční ranní vysílání Evropy 2 už nicméně nevynechal. A prozradil v něm novinky. 

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy

Federica Mogherini

Mogheriniová rezignovala po obvinění z podvodu

Bývalá vysoká představitelka Evropské unie pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku Federica Mogherini rezignovala na svou funkci rektorky College of Europe. K tomuto kroku došlo poté, co byla jmenována podezřelou v rámci vyšetřování podvodu spojeného s údajným zvýhodňováním při udělování zakázky na diplomatické vzdělávání financované z fondů EU. Své rozhodnutí oznámila ve čtvrtek po zasedání výkonného výboru College.