Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Nikaragua a Izrael obnovily diplomatické styky. Před sedmi lety je zmrazil prezident Ortega

Izrael
Izrael
Foto: Pixabay

Managua - Nikaragua a Izrael opět obnovily diplomatické vztahy, které v roce 2010 přerušil krajně levicový nikaragujský prezident Daniel Ortega.

"Obě vlády přikládají velký význam obnovení vztahů s cílem podporovat společné aktivity ve prospěch obou národů a přispět k boji za světový mír," uvedlo v úterý ministerstvo zahraničí Nikaraguy.

Ortega v roce 2010 přerušil vztahy s Izraelem na protest, že izraelské síly zaútočily na Tureckem organizovanou flotilu lodí, které se snažily dostat se navzdory blokádě do Pásma Gazy.

Československo uznalo nezávislost Izraele 19.5.1948, tedy pět dnů po jeho vzniku. Diplomatické styky na úrovni velvyslanectví byly navázány 3.7.1948.

V důsledku změny politiky komunistického bloku k zemím Blízkého východu se změnily i československé politické a hospodářské vztahy k Izraeli. Po Šestidenní válce přerušila dne 10.6.1967 tehdejší ČSSR s Izraelem diplomatické styky. Zájmy ČSSR v Izraeli poté zastupovalo Rakousko, v opačném vztahu Švédsko. Diplomatické styky na úrovni velvyslanectví byly obnoveny 9.2.1990.

Témata:  Nikaragua Izrael diplomacie

Související

Aktuálně se děje

1. září 2025 11:31

Rekordní sprint na jih Čech. Pendolino už jezdí v běžném provozu rychleji než stošedesátkou

Česká železnice prolomila dosavadní rychlostní limit 160 km/h v pravidelné dopravě. Vysokorychlostní jednotka Pendolino Českých drah na lince z Prahy do Českých Budějovic poprvé dosahuje rychlosti až 200 km/h. Cestující se tak dostanou do jihočeské metropole v rekordním čase 95 minut, v opačném směru bude vlak ještě o pět minut rychlejší. Pendolino dosahuje své maximální rychlosti díky technologii naklápění vozů na dvou úsecích jižního koridoru, mezi Voticemi a Sudoměřicemi a mezi Doubím a Soběslaví.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy