Londýn - Za Gibraltar, britské území na jihu Pyrenejského poloostrova, se po šéfovi britské diplomacie Borisi Johnosnovi postavila také premiérka Theresa Mayová.
EU dala minulý týden najevo, že by Španělsko mohlo mít v případě rozhodnutí o budoucím vztahu Gibraltaru k EU právo veta. Španělský ministr zahraničí Alfonso Dastis dnes v rozhovoru s listem El País nehovořil o právu veta pro Gibraltar, ale prohlásil, že Evropská unie je povinna postavit se na stranu Španělska. "Myslím, že není nutné hovořit o právu veta," řekl.
Mayová v dnešním telefonickém rozhovoru ujistila předsedu gibraltarské vlády Fabiana Picarda, že Británie nikdy nepřistoupí na to, aby o Gibraltaru rozhodovalo Španělsko.
Britský ministr obrany Michael Fallon použil podle serveru listu The Guardian jasný výrok, když řekl, že Británie "se o Gibraltar postará".
Nejbojovněji se k záležitosti vyjádřil bývalý vůdce konzervativců Michael Howard. "Před 35 lety jiná premiérka poslala vojáky přes půlku světa bránit svobodu jiného malého společenství Britů proti jiné španělsky hovořící zemi a já jsem si naprosto jist, že naše současná premiérka by prokázala stejnou rozhodnost v odhodlání zastat se lidí z Gibraltaru," sdělil s poukazem na spor o Falklandy s Argentinou.
Vůdce liberálních demokratů Tim Farron k tomu řekl, že je neuvěřitelné, že pouhý týden po aktivaci článku 50 už konzervativci hovoří o možných válkách s evropskými sousedy.
Témata: Brexit, EU, Velká Británie, Theresa Mayová
Související
22. července 2022 19:22
15. července 2022 14:08
8. července 2022 14:51
22. června 2022 12:59
13. června 2022 21:48
26. prosince 2021 20:40