Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Lidé hledají na Madagaskaru drahokamy, desetitisíce lidí plení pralesy

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

Antananarivo (Madagaskar) - Deštné pralesy východního Madagaskaru se hemží desítkami tisíc lidí. Hledají safíry. Ekologům se to nelíbí, vláda by podle nich měla do oblasti vyslat armádu.

Za posledních šest měsíců bylo nalezeno v biologicky rozmanité oblasti známé jako koridor Ankeniheny-Zahamena více vysoce kvalitních safírů než v celé zemi za posledních 20 let, uvedl francouzský odborník na drahé kameny Vincent Pardieu.

Desítky tisíc horníků a obchodníků s drahými kameny se nahrnulo do deštných pralesů kolem vesnice Bemainty, uvedli místní úředníci. Horníci pokáceli tisíce akrů lesa v chráněné oblasti. Protože místní úřady nejsou schopny situaci zvládnout, ekologická organizace Conservation International, která pomáhá spravovat oblast, vyzvala k vojenskému zásahu.

Ekologové však upozorňují, že je zde množství vlivných lidí, kteří jsou zapojeni do obchodu s drahými kameny, a tak vláda nechce podniknout konkrétní akci.

Madagaskar produkuje zhruba polovinu kvalitních safírů na světě, uvádí prezident amerického firmy obchodující s drahokamy Natural Sapphire Company Michael Arnstein.

Podle něj zhruba 70 procent místního trhu se safíry kontrolují Srílančané, kteří pašují drahokamy zpět do své země, aby je zde vybrousili a vyvezli. Z Madagaskaru se tak mohou ročně dostat safíry za 150 milionů dolarů (3,8 miliardy Kč).

Mnoho obyvatel oblasti s výskytem safírů také chce, aby vláda podnikla nějakou akci, uvádí starosta jednoho z měst Davidson Radoka. Jen malé procento místních má zisk z těžby. Některé školy mají personální problémy, protože učitelé odešli zkusit své štěstí v těžbě.

Témata:  Madagaskar diamanty

Související

Aktuálně se děje

11:50

Leoš Mareš terčem Jana Krause. Schytal to za vizáž i pěvecké výkony

Do výročního dílu Show Jana Krause k dvaceti letům pořadu na televizní obrazovce přijal pozvání i Leoš Mareš. A je otázkou, zdali toho zpětně nelituje. Kraus, který nikdy neměl problém říkat věci narovinu, se do něj opřel hned několikrát. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.