reklama

Dva muži v sobotu ukradli 130 let staré Lindauerovy obrazy maorských náčelníků, které byly vystaveny před plánovanou aukcí v centru mezinárodního umění v Aucklandu.

Muži najeli do výlohy centra mezinárodního umění a ukradli obrazy, které měly být vydraženy tento týden. Podle policie byli pachatelé ve věku 20 až 30 let oblečeni v černém a obličeje měli z části zakryté.

Cena dvou obrazů se podle listu The New Zealand Herald pohybovala okolo jednoho milionu novozélandských dolarů (17,7 milionů Kč).

"Co se týká hodnoty děl, jde o jednu z největších krádeží na Novém Zélandu," řekla Ngarino Gabrielová Elissová, která vyučuje dějiny maorského umění na Aucklandské univerzitě. Dodala, že se lupiči pravděpodobně budou snažit obrazy prodat či za ně získat výkupné.

Jeho portréty maorských válečníků, vládců i běžných lidí jsou na Novém Zélandu součástí národního kulturního dědictví. V České republice je Lindauerovo dílo zastoupeno je málo, například souborem dvou desítek obrazů a freskovou výzdobou kaple sv. Cyrila a Metoděje ve Valašských Kloboukách. Dva jeho obrazy Maorů jsou v majetku Náprstkova muzea v Praze.

reklama