Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Vyjednejme brexit po vzoru rozdělení Československa, navrhuje šéf slovenské diplomacie Lajčák

Brexit
Brexit
Foto: Pixabay

Bratislava - Vyjednávání o odchodu Británie z Evropské unie by se mohla inspirovat zodpovědným způsobem rozdělení Československa v roce 1993. Pro deník Pravda to řekl slovenský ministr zahraničí Miroslav Lajčák.

Londýn bude podle něj testovat jednotu EU, která ale kvůli řešení vnitřních problémů nesmí zanedbávat své pozice na globálním poli.

"Dvacet pět let jsem se odmítal dělit o know-how rozdělení Česko-Slovenska. Teď ale říkám, že se tím můžeme nechat inspirovat," prohlásil Lajčák. "Rozdělení Česko-Slovenska mohlo dopadnout úplně jinak. Mohla převážit snaha jeden druhého ponížit, potrestat. Naštěstí zvítězila zodpovědnost vůči občanům a budoucnosti. Založila vztahy, které mají Češi a Slováci dnes. Proto si opravdu myslím, že jak EU, tak Británie se tím mohou inspirovat," dodal.

Londýn bude podle Lajčáka testovat jednotu EU. Sám to prý pocítil při čtvrtečním telefonickém rozhovoru s ministrem pro brexit Davidem Davisem. Nepřeje si ale, aby se EU snažila využít ve svůj prospěch štěpení mezi Anglií, Skotskem a Severním Irskem.

"Pokud nebudeme jednotní, prohrajeme. Momentálně mám z atmosféry v unii dobrý pocit. Kdybychom nebyli jednotní, mělo by to fatální následky. Při vší úctě k Británii je jedna věc jasná. Po vystoupení z EU musí být země v méně výhodné pozici než členské státy. Je to otázka našeho přežití," míní Lajčák, podle kterého nelze nikomu dovolit "vyzobávání hrozinek".

Témata:  Brexit Československo Miroslav Lajčák

Související

Aktuálně se děje

12. května 2025 10:43

Dáda Patrasová se zhroutila. Syn pracuje na tom, aby se dostala z nejhoršího

Od smrti Aničky Slováčkové, která rozesmutnila celé Česko, již uplynul více než měsíc. Bolest je stále přítomna zejména u nejbližších, v rodině ale podle nejnovějších informací došlo k zásadnímu momentu. Jde o Aniččinu maminku Dádu Patrasovou. 

Zdroj: Ludmila Plachá

Další zprávy