Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Soudní dvůr EU bude řešit slovenskou stížnost na kvóty 10. května

Vlajka EU
Vlajka EU
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Lucemburk - Soudní dvůr Evropské unie se bude ve středu 10. května zabývat stížnosti Slovenska a Maďarska na způsob prosazení migračních kvót.

Oznámila to tisková služba soudu s upozorněním, že rozhodnutí ve věci ale padne až později. Slovensko u soudu napadlo usnesení ministrů vnitra členských zemí EU ze září 2015, na jehož základě má být podle kvót přerozděleno 120.000 uprchlíků. Pro žalobu k unijnímu soudu ohledně kvót se rozhodlo také Maďarsko.

Program zatím není příliš úspěšný, do jiných zemí byla z Itálie a Řecka přesunuta přibližně desetina dohodnutých počtů. Zástupci komise začínají naznačovat možnost otevření právního postupu vůči státům, které dohodnuté kroky neplní.

Česko by mělo do konce letošního roku přijmout 2691 běženců z Řecka a z Itálie, tedy ze zemí, které výrazně zasáhla migrační krize. Zatím jich ale přijalo velmi málo a povinnost pravděpodobně nesplní.

Na otázku, kolik Česká republika do konce letošního roku přijme uprchlíků na základě kvót, včera Sobotka odvětil: "Pokud jde o otázku kvót, relokace, resettlementu, my jsme k tomu systému od začátku skeptičtí a domníváme se, že to prostě nemůže fungovat. Zejména v situaci, kdy uprchlíci, kteří jsou přerozdělováni do jednotlivých zemí, tak tam nezůstávají a pohybují se po Evropské unii."

Témata:  Soudní dvůr EU Slovensko Maďarsko EU uprchlíci

Související

Aktuálně se děje

29. ledna 2026 8:23

Kolony na D1 na jižní Moravě. Stala se tragická nehoda

Tragická nehoda dvou vozidel ve čtvrtek ráno omezila provoz na dálnici D1. Zemřeli dva lidé, příčinou a okolnostmi havárie se zabývá policie. Na dálnici se utvořily dlouhé kolony, řidiči musí počítat se zdržením. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Hodiny posledního soudu

Hodiny posledního soudu se posunuly. Svět je nejblíže ke globální katastrofě v celé historii

Symbolické hodiny posledního soudu (Doomsday Clock) se posunuly na 85 sekund do půlnoci, což je nejblíže ke globální katastrofě v celé jejich historii. Odborníci z organizace Bulletin of the Atomic Scientists, kterou po druhé světové válce založili vědci jako Albert Einstein nebo Robert Oppenheimer, varují před bezprecedentním nárůstem rizik. Lidstvo se podle nich ocitlo v bodě, kdy agresivní nacionalismus a selhání politických elit urychlují cestu k apokalypse způsobené jadernými zbraněmi, klimatickou krizí a nekontrolovanými technologiemi.