Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Sýrie přiznala: V Idlibu jsme bombardovali sklad zbraní islamistů

Sýrie, ilustrační foto
Sýrie, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Damašek - Svět šokoval úterní toxický útok ve městě Chán Šajchún v provincii Idlib, při němž zahynulo přes 70 lidí. Asadův ministr zahraničí Valíd Mualim dnes popřel, že by vláda použila chemické zbraně. Letouny podle jeho slov bombardovaly sklad zbraní radikálních islamistů z Fronty dobytí Sýrie.

Podle exilové Syrské organizace pro lidská práva (SOHR) toxický plyn shodila na město letadla syrské vlády či jejího spojence Ruska. Ruské ministerstvo obrany už dříve uvedlo, že plyn se do ovzduší rozšířil, když syrské letouny bombardovaly sklad zbraní povstalců.

"Mohu vás znovu ujistit, že syrská armáda nepoužila a ani nikdy nepoužije tento typ zbraní proti vlastnímu lidu, proti našim dětem, ani proti teroristům, kteří zabíjejí naše lidi," uvedl dnes v Damašku ministr Mualim.

Syrská vláda označuje za teroristy i povstalce, kteří od roku 2011 vedou válku proti režimu syrského prezidenta Bašára Asada.

Šéf syrské diplomacie také řekl, že cílem úterního náletu v Chán Šajchún byl sklad zbraní radikálních islamistů ze skupiny dříve známé jako Fronta An-Nusra. Mualim rovněž uvedl, že tato skupina skladuje chemické zbraně nakoupené od Iráku a Turecka v obytných čtvrtích, kde žijí civilisté.

Témata:  Sýrie An-Nusra plynový útok v syrském Idlibu

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.