Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Sýrie přiznala: V Idlibu jsme bombardovali sklad zbraní islamistů

Sýrie, ilustrační foto
Sýrie, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Damašek - Svět šokoval úterní toxický útok ve městě Chán Šajchún v provincii Idlib, při němž zahynulo přes 70 lidí. Asadův ministr zahraničí Valíd Mualim dnes popřel, že by vláda použila chemické zbraně. Letouny podle jeho slov bombardovaly sklad zbraní radikálních islamistů z Fronty dobytí Sýrie.

Podle exilové Syrské organizace pro lidská práva (SOHR) toxický plyn shodila na město letadla syrské vlády či jejího spojence Ruska. Ruské ministerstvo obrany už dříve uvedlo, že plyn se do ovzduší rozšířil, když syrské letouny bombardovaly sklad zbraní povstalců.

"Mohu vás znovu ujistit, že syrská armáda nepoužila a ani nikdy nepoužije tento typ zbraní proti vlastnímu lidu, proti našim dětem, ani proti teroristům, kteří zabíjejí naše lidi," uvedl dnes v Damašku ministr Mualim.

Syrská vláda označuje za teroristy i povstalce, kteří od roku 2011 vedou válku proti režimu syrského prezidenta Bašára Asada.

Šéf syrské diplomacie také řekl, že cílem úterního náletu v Chán Šajchún byl sklad zbraní radikálních islamistů ze skupiny dříve známé jako Fronta An-Nusra. Mualim rovněž uvedl, že tato skupina skladuje chemické zbraně nakoupené od Iráku a Turecka v obytných čtvrtích, kde žijí civilisté.

Témata:  Sýrie An-Nusra plynový útok v syrském Idlibu

Související

Aktuálně se děje

8. července 2025 17:56

Samosběr jahod se v roce 2025 chýlí ke konci. Co můžete sbírat namísto nich?

Letní měsíce lákají nejen k výletům a opalování, ale také k čím dál populárnějším samosběrům ovoce. Zatímco jahody jsou dlouhodobě nejznámější a nejdostupnější plodinou, kterou si lidé sami sklízí, nabídka samosběrů se rok od roku rozšiřuje. Co dalšího si tedy můžete z českých sadů a plantáží odnést, když přijdete s košíkem a chutí na čerstvé ovoce?

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Tálibán

Komentář

Velmoci uznávají teroristické státy. Situaci můžeme zachránit, když neztratíme morální kompas

Rusko oficiálně uznalo vládu Tálibánu v Afghánistánu, Spojené státy zvažují vyškrtnutí syrské HTS ze seznamu teroristů. Dva subjekty s násilnou minulostí tak získávají legitimitu, aniž by se vzdaly své radikální povahy. Svět tím riskuje precedent, že moc uchvácená silou a bez respektu k právům může být cestou k mezinárodnímu uznání. Svět v tuto chvíli nesmí ztratit morální kompas.