Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Útok USA otřásl světem, Peking se bojí, Japonsko, Německo a Rakousko Trumpa podporují

Tokio
Tokio
Foto: Wikipedia **www.wikipedia.org**

Damašek/Peking/Tokio/Berlín - Čína v reakci na americký úder v Sýrii vyzvala strany konfliktu, aby se vyvarovaly dalšího zhoršování situace. Japonsko, Německo a Rakousko akci Spojených států podpořily.

Peking podle mluvčí ministerstva zahraničí odsuzuje "použití chemických zbraní jakoukoli zemí, organizací, jednotlivcem, ať už jsou okolnosti nebo úmysly jakékoli". Čína vyzývá všechny strany konfliktu k politickému řešení, dodala mluvčí.

Japonský premiér Šinzó Abe zdůraznil, že při chemickém útoku zemřelo mnoho nevinných lidí a reakce USA je ospravedlnitelná. "Japonsko podporuje americkou vládu v jejím úsilí zabránit šíření a používání chemických zbraní," uvedl Abe.

Chemický útok dnes odsoudila také Indonésie. Mluvčí tamního ministerstva zahraničí ale současně dodal, že země je "jednostrannými akcemi jakékoli strany" znepokojena.

Americký úder v Sýrii je pochopitelný, řekl německý ministr zahraničí Sigmar Gabriel  "Bylo téměř nesnesitelné vidět, jak je Rada bezpečnosti OSN neschopná jasně a jednoznačně reagovat na barbarský čin užití chemických zbraní proti nevinnému syrskému lidu," řekl během návštěvy Mali Gabriel, kterého citovala agentura Reuters. Podle něj je tedy pochopitelné, že USA nyní odpověděly útokem na vojenské struktury syrského režimu, který "spáchal takový ohavný válečný zločin". Gabriel vyzval k tomu, aby OSN nyní "celým srdcem" usilovala o politické řešení občanské války v Sýrii.

Pochopení pro americký zásah vyjádřil i rakouský ministr zahraničí Sebastian Kurz. "Chápeme vojenský zásah na letiště i jako preventivní opatření k zabránění útokům jedovatým plynem v budoucnosti," řekl Kurz prostřednictvím svého mluvčího agentuře APA.

Témata:  Čína Japonsko Německo útok USA na Sýrii Rakousko

Související

Aktuálně se děje

3. dubna 2025 13:18

V USA začala platit cla na automobily. Zdraží o tisíce dolarů

Zavedení nových cel na dovoz automobilů a jejich dílů do USA způsobí zdražení vozidel napříč celým trhem. Podle bývalého generálního ředitele společnosti Ford Marka Fieldse je tento nárůst cen nevyhnutelný. „Je to jednoduchá matematika. Neexistuje žádné vozidlo, které by nebylo ovlivněno,“ uvedl Fields v rozhovoru pro CNN.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy