Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Čínský prezident Si Ťin-pching vyzval Trumpa k mírovému řešení problémů se Severní Koreou

Čínský prezident Si Ťin-pching
Čínský prezident Si Ťin-pching
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Peking - Prezident Číny Si Ťin-pching a jeho americký protějšek Donald Trump dnes telefonicky hovořili o vývoji kolem Severní Koreje. Peking apeloval na mírové řešení situace v regionu, kam má momentálně pluje bojová flotila USA v čele s letadlovou lodí Carl Vinson.

Americká letadlová loď s 60 letouny a 5000 členy posádky míří do konfliktní oblasti v doprovodu dvou torpédoborců a jednoho křižníku vybavených balistickými střelami a dalších bojových plavidel.

Dá se předpokládat, že k jihokorejským břehům flotila dorazí až po sobotních oslavách nedožitých narozenin zakladatele severokorejské diktatury Kim Ir-sena, při jejich příležitosti režim tradičně sahá k ukázce své ničivé techniky.

Spojené státy chtějí patrně využít efektu překvapivého úderu v Sýrii. V nevypočitatelné Severní Koreji disponující jadernými zbraněmi ale podle analytiků nelze očekávat podobně rázný přístup jako v případě Sýrie, kterou zmítá vleklý konflikt.

KLDR minulou středu provedla další test balistické rakety, která spadla do moře. Pchjongjang také pokračuje ve svém jaderném programu. Kvůli těmto zbrojním aktivitám uvalila OSN v roce 2006 na KLDR sankce, které byly od té doby několikrát zpřísněny.

Americký ministr zahraničí Rex Tillerson 7. dubna prohlásil, že Čína může být součástí nové asertivní strategie namířené proti severokorejskému jadernému programu. Trump ale uvedl, že je připraven jednat i sám.

Trump a Si Ťin-pching spolu poprvé osobně jednali na dvoustranném summitu 6. a 7. dubna na Floridě. Jedním z témat byla i tehdy KLDR. Podle Trumpa, který během své loňské předvolební kampaně Čínu opakovaně kritizoval, přineslo setkání "ohromný pokrok" ve vzájemných vztazích.

Témata:  Donald Trump Si Ťin-pching 1 Severní Korea USA Čína

Související

Aktuálně se děje

12:55

Kolik to stálo? Král Karel III. a dvě miliardy utracené po smrti Alžběty II.

Když v září 2022 zemřela všemi milovaná královna Alžběta II., tak v Británii nezavládlo bezvládí. Trůnu se ujal její syn Charles pod panovnickým jménem Karel III. Na oficiální korunovaci si však musel počkat až do května 2023. Stejně jako si britští daňoví poplatníci museli do těchto dní počkat na účet za korunovaci. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy