Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Útok v Dortmundu: Zřejmě šlo o teroristický čin, policie zatkla podezřelého islamistu

Německo
Německo
Foto: Pixabay

Dortmund - Německé nejvyšší státní zastupitelství se domnívá, že úterní útok na fotbalisty Dortmundu byl teroristickým činem. V hledáčku policie jsou dva podezřelí islamisté.

Policisté už prohledali byty dvou mužů a jednoho z nich zadrželi. "Přesný motiv činu je zatím nejasný," uvedla mluvčí úřadu Frauke Köhlerová, podle níž se u místa útoku našly tři shodné vzkazy. "Z nich se zdá, že útok mohl mít islamistické pozadí," podotkla.

Text požaduje, aby spolková republika stáhla průzkumné letouny Tornado využívané v boji proti Islámskému státu (IS) a aby uzavřela základnu amerických vojsk v západoněmeckém Ramsteinu. Psaní nadále analyzují odborníci, zejména experti na islám.

Autenticitu dalšího listu, který v souvislosti s útokem údajně publikovali levicoví extremisté, Köhlerová zpochybnila.

V bombách účinných v okruhu přes 100 metrů byly kovové součástky. "Jedna z kovových součástech se v autobuse zavrtala do opěrky pod hlavu. Můžeme proto hovořit o štěstí, že se nestalo něco horšího," míní Köhlerová. Jaká výbušnina a jaký odpalovací mechanismus byly použity, se stále zkoumá.

Témata:  Německo exploze zasáhly autobus Borussia Dortmund Dortmund

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.