Ankara - Turecký premiér Binali Yildirim přišel svůj hlas v referendu o změně ústavy odevzdat v Izmiru na západě země. Při té příležitosti uvedl, že výsledek hlasování bude respektován, ať bude jakýkoli. Do volební místnosti už dorazil i prezident Recep Tayyip Erdogan.
Pokud voliči navrženou ústavní reformu podpoří, budou významně posíleny pravomoce hlavy státu a politický systém se změní ze současného parlamentního na prezidentský.
Ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu hlasoval v Antalyi a obvinil přitom zahraniční země z pokusu referendum ovlivnit. "Někteří z ciziny se pokoušeli tureckému národu říkat, co má dělat, ale dnes rozhodnutí patří nám," řekl, aniž nějaké země jmenoval.
V Istanbulu se před volebními místy od dnešního rána tvořily fronty. "Jsme zde, abychom řekli Ne v zájmu naší země, dětí a vnuků. Přišel jsem včera (v sobotu) večer, abych mohl hlasovat mezi prvními," řekl novinářům penzionovaný daňový úředník Murtaza Ali Turgut před místností v Istanbulu.
Jiný občan tohoto nejlidnatějšího tureckého města prohlásil, že hlasuje pro změnu, protože chce plně podpořit Erdogana. "Náš prezident je pro nás boží dar. Vždy ho podpoříme, vládne tak dobře," řekl podle agentury AP Mualla Şengül.
Bývalý voják Hencer Şenkom po odevzdání hlasu řekl, že odevzdal lístek s Ne. "Jsem proti této vládě, protože vím, jak pohlíží na svět. Reformy tu byly v letech 2002 a 2004 a řeklo se nám, že se Turecko připojí k Evropské unii, že skoncuje s terorismem, ale nic z toho se nestalo," citovala ho agentura AFP.
Témata: Turecko, referendum, Recep Tayyip Erdogan
Související
24. října 2024 15:12
23. října 2024 16:48
27. září 2024 12:03
19. září 2024 11:01
5. září 2024 14:30