Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zvítězil v tureckém referendu skutečně Erdogan? Odborníci o tom pochybují

Recep Tayyip Erdoğan
Recep Tayyip Erdoğan
Foto: bbm.gov.tr

Ankara - Tolik diskutované referendum rozhodující o navýšení moci tureckého prezidenta se konečně uskutečnilo. Těsná většina hlasů rozhodla, že Turecko nastoupí na prezidentský systém. Turecký premiér Binali Yildirim, jehož pozici nyní kompletně převezme turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, prohlásil, že „v tomto referendu není žádný poražený, pouze jeden vítěz: Turecko a jeho ušlechtilý turecký lid.“ Nicméně, to, že návrh prošel díky pouhému 1% naznačuje, že toto téma společnost hluboce rozděluje.

Necelých 48 milionů voličů se zúčastnilo referenda, ve kterém asi o 1,3 milionu více voličů hlasovalo pro „ano“, co se týče odsouhlasení zvláštních pravomocí tureckému prezidentovi. 51% procent hlasů je o něco více, než kolik obdržela Erdoganova vládnoucí stran AKP (Strana spravedlnosti a rozvoje) ve všeobecných volbách v listopadu 2015. Přesto se čekal lepší výsledek, vzhledem k tomu, že AKP se v referendu spojila s pravicovou MHP (Nacionálně činná strana), podotýká server Middle East Eye.

Opozice začala rychle kritizovat referendum kvůli údajným nesrovnalostem s hlasovacími lísky, které v počtu až 1,5 miliónů měly být neregistrované, a přesto byly úřady povolené, i když je to vysoce neobvyklé. Opozice chce přepočítat až 40% procent ze 48 milionů odevzdaných hlasů. Erdogan, ani AKP si nedělá z opozice velké vrásky. Díky své velké roztříštěnosti opozice není schopná být skutečně účinnou protiváhou vládě. Hlavní soupeř AKP, CHP (Republikánská lidová strana), je odtržená od skutečnosti. Erdogan o ní prohlásil, že brzy bude patřit do muzea vyhynulých politických druhů.

Odborníci ale upozorňují, že výsledky referenda mohou opozici výrazně pomoci. Některé skutečnosti, které referendum odhalilo, by mělo AKP a Erdoganovi dělat starosti. Stanovisko „ne“ převládlo v 10 klíčových provincií v jihovýchodním Turecku, což ukazuje, že Kurdové odmítnou přijmout novou ústavu. „Ne“ bylo také nejčastěji zakroužkovanou odpovědí v pěti největších tureckých městech, ačkoliv v Ankaře a Istanbulu to bylo dost těsné. Bez podpory měst hrozí AKP, že se stane stranou konzervativních provinciích, varuje Middle East Eye.

Omer Taspinar, vedoucí pracovník v Brookings Institution,upozorňuje, že „ne“ ve velkých městech, zvláště v Istanbulu, jehož byl Erdogan starostou a kde konstantně vítězil od roku 1994, ukazuje, že někteří z urbanizovaných AKP příznivci ho opustili. Podle Taspinara to dává prostor pro opozici, pokud se dokáže sjednotit. Pak bude schopná Erdogana porazit.

Howard Eissenstat, docent na St Lawrence University a pracovník Project on Middle East Democracy, upozorňuje, že vzhledem k faktu, jak hlas opozičních stran a médií byl umlčován a jak tvrdě stát pracoval na tom, aby převládlo „ano“, si „ne“ vedlo až překvapivě dobře. Erdogan však s největší pravděpodobností si toto varování nevezme k srdci. „Je nepravděpodobné, že by buď zpomalil jeho upevňování moci nebo natáhl ruku smysluplným způsobem směrem k opozici. Slíbil, že hlasování ‚ano‘ povede k větší stabilitě a k návratu ekonomického růstu. Domnívám se, že ani jedna z těchto věcí není pravda,“ říká Eissenstat.

Gonul Tol, ředitel Middle East Institute's Centre for Turkish Studies,, věří, že očividná ukázka neschopnosti Erdogana mobilizovat národ na požádání jej donutí k tomu, aby přijal mnohem umírněnější postoj vůči svým odpůrcům – a to včetně Kurdů. Aby vyhrál prezidentské volby v roce 2019, bude muset získat na svou stranu co největší možné procento příznivců, a podpora Kurdů může být klíčová. V referendu si u nich Erdogan vedl lépe než se čekalo.

Aykan Erdemir, vedoucí pracovník v Foundation for Defence of Democracies, považuje to, že Kurd na východě hlasoval stejným způsobem jako sekulární Turek na západě, za začátek nové éry a obrovsko příležitost pro opozici proti Erdoganovi. „ To ale vyžaduje vizionářské vedení. Čísla zde jsou, energie zde je. Zda-li někdo z toho dokáže čerpat, je otázka za milión dolarů,“ říká Erdemir.

Co na to EU

Kromě vnitřní opozice se bude muset vláda v čele s Erdoganem vypořádat i vnější opozicí, jmenovitě s EU, pro kterou budou problematické některé sliby toho, co Erdogan chystá udělat, jako je zavedení trestu smrti. Jean-Claude Juncker, předseda Evropská komise, vydal spolu s Federicou Mogheriniovou, vysokou komisařkou EU pro vnější záležitosti, a Johannesem Hahnem komisařem pro evropskou sousedskou politiku a rozhovory o rozšíření, společné prohlášení, ve kterém slibuje, že OBSE (Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě) vyšetří údajné nesrovnalosti v referendu. Takový ostrý přístup EU k Turecku je dost neobvyklý, a zřejmě souvisí s obviněním z nacismu, které Erdogan adresoval Nizozemsku a Německu.

Ragip Soylu, dopisovatel Washingtonu pro turecké Sabah noviny, tvrdí, že mezinárodní média – jejichž obraz velmi ovlivňuje stanovisko EU – se až příliš soustředila na kontroverzní osobu Erdogana a opomenula sociální, kulturní  apolitický kontext referenda. Turecko v posledních letech a měsících prošlo těžkými krizemi. Turci si proto zvolili „ano“, které pro ně znamená stabilitu a silnější vládu schopnou vyhnout se a zamezit krizím.

Témata:  Turecko Recep Tayyip Erdogan referendum

Související

Aktuálně se děje

23. listopadu 2024 15:08

Vánoční strom pro Staroměstské náměstí je na cestě. Kde ho Praha vzala?

Už za týden začnou vánoční trhy na Staroměstském náměstí v Praze, ale přípravy na ně jsou samozřejmě již nějaký čas v plném proudu. Vánoční strom si hlavní město vybralo již v říjnu, kdy o volbě informovala městská firma Technologie hlavního města Prahy. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy