Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Brexit nejsilněji zasáhne Nizozemsko a Irsko, Britská ekonomika může upadnout až do recese

Brexit
Brexit
Foto: Pixabay

Praha - Brexit nejsilněji hospodářsky zasáhne Nizozemsko, Irsko a Belgii. Britská ekonomika může v krajním případě upadnout až do recese. Vyplývá to z odhadů analytiků světového lídra na trhu pojištění pohledávek Euler Hermes.

Ratifikaci odchodu z EU očekávají mezi podzimem 2018 a březnem 2019. Konečná dohoda o volném obchodu by mohla přijít v roce 2021, rok po britských parlamentních volbách. "Náš výchozí scénář počítá s omezenou přechodovou dohodou, která umožní bezcelní obchodování alespoň v rámci vybraných sektorů," uvedla společnost v prognóze.

"Jak moc byl v poslední době svazek Velké Británie a EU manželstvím z rozumu, to se ukáže až po rozvodu. Už teď to však vypadá, že Brexit samotný krátkodobě postihne obě strany. Proto je velmi důležité, aby co nejdříve vznikla alespoň přechodová dohoda o volném obchodu," upozornil manažer Euler Hermes v ČR Luděk Obadal.

Britská ekonomika sice podle výchozího scénáře odolá negativním vlivům v průběhu vyjednávání, lze však předpokládat zvýšenou inflaci a zpomalení růstu platů. U investic by mohla navíc nastat situace charakterizovaná vyčkáváním a opatrností. "Celkově očekáváme zpomalení britské ekonomiky z 1,8 procenta v roce 2016 na 1,4 procenta v roce 2017 a 1,0 procenta v roce 2018. Dopady pocítí domácnosti i firmy a projeví se na trzích i v politice," stojí v prognóze.

Na zahraniční investory a exportéry působící na ostrovech negativně dopadne znehodnocení měny (v průměru o pět procent v případě pouze omezené obchodní dohody), zpomalení poptávky a nárůst insolvencí (o pět procent v roce 2017 a o šest v roce 2018). Z pohledu obchodu a investičních vztahů budou nejhůře postiženy Nizozemsko (-1,8 procentního bodu růstu HDP kumulativně 2017 až 2021), Irsko (-1,2 bodu) a Belgie (-1,0 bodu). Celkový dopad na eurozónu by však měl být spíše mírný (-0,4 bodu).

Krajní scénář, kterému analytici přikládají dvacetiprocentní pravděpodobnost, počítá s neuzavřením přechodové dohody v roce 2019 ani finální dohody v roce 2021. Tak výrazné narušení obchodních toků by mělo oboustranně velmi negativní hospodářské dopady.

Témata:  Brexit Velká Británie ekonomika

Související

Aktuálně se děje

24. listopadu 2024 17:23

Lucie Vondráčková u konce. Přichází zásadní změna

Lucie Vondráčková (44) se od minulého roku stala terčem kritiky na sociálních sítích kvůli své kontroverzní roli ve známém seriálu Ulice. Její postava Soni, jak upozornil web Aha!, která způsobuje problémy svému okolí, vzbudila mezi diváky velké emoce. Vztek se nyní začal obracet přímo proti herečce, ale zdá se, že tento negativní tlak nyní konečně opadl. Co se změnilo?

Zdroj: Pavlína Hermannová

Další zprávy

Ilustrační foto

K Zemi míří asteroid o velikosti stadionu. Mine nás jen těsně

Asteroid 2006 WB má odhadovaný průměr kolem 100 metrů, což odpovídá velikosti menšího stadionu. Přiblíží se k Zemi na vzdálenost více než dvojnásobku vzdálenosti mezi Zemí a Měsícem. Přestože se jedná o relativně blízký průlet, experti, jako je Nick Moskovitz z Lowellovy observatoře, přiznávají, že o tomto asteroidu máme zatím jen málo informací. Je jedním z mnoha nových objektů, které se teprve začínají podrobně zkoumat.