Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Exprezident Sarkozy před volbami podpořil francouzského kandidáta Fillona

François Fillon
François Fillon
Foto: Facebook

Paříž - Bývalý francouzský prezident Nicolas Sarkozy dnes vyzval voliče, aby v nedělním prvním kole prezidentských voleb hlasovali pro konzervativního kandidáta Françoise Fillona.

Sarkozy ve videu zveřejněném na svém facebooku uvedl, že Fillon má podle něj zkušenosti a vizi, která Francii po "katastrofálních posledních pěti letech" umožní obrátit stránku.

Fillon, Sarkozyho premiér v letech 2007-2012, se v posledních průzkumech veřejného mínění umisťuje na třetím nebo čtvrtém místě. V čele žebříčku 11 uchazečů o post hlavy státu jsou centrista a bývalý člen socialistické vlády Emmanuel Macron a nacionalistka Marine Le Penová.

Fillon byl dlouho favoritem voleb, ale poškodil ho skandál kolem údajně fiktivního zaměstnávání manželky jako poslanecké asistentky.

Fillon porazil Sarkozy v loňských primárkách umírněné pravice, bývalá hlava státu skončila třetí za expremiérem Alainem Juppém.

První kolo voleb se bude konat 23. dubna a rozhodující druhé kolo se uskuteční 7. května.

Témata:  Nicolas Sarkozy François Fillon Francie volby ve Francii 1

Související

Aktuálně se děje

8. dubna 2026 16:02

Výročí kultovní komedie Pelíšky. Hřebejk přiznal, o co diváci přišli

Dnes slaví výročí jeden z filmů ze zlatého fondu porevoluční české kinematografie. Na den přesně před 27 lety diváci poprvé spatřili kultovní komedii Pelíšky. Víte, jak se komedie vlastně rodila? 

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy

Donald Trump

Komentář

Proč Trump zase ucuknul? Jedno možné vysvětlení existuje

Americký prezident Donald Trump hlásá úplné vítězství v již déle než měsíc trvající válce s Íránem. Ten však zatím pouze svolil usednout k jednacímu stolu. Začíná křehké dvoutýdenní příměří. Trump si tak oddechl, kupuje si čas, nemusí vyhladit íránskou civilizaci, jak včera zahrozil, ropa citelně spadla, akcie dnes zřejmě znatelně porostou. Írán přitom nadále trvá na tom, že bude v Hormuzském průlivu vybírat mýto.